Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

  • Ankieta

    Czy podoba Ci się nowa strona?
  • Zobacz też

  • Kontakt

    Biblioteka Publiczna we Włoszczowie
    ul. Kościuszki 11
    29 - 100 Włoszczowa

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne jest okresem w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Misterium Paschalnego: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Do Triduum Paschalnego zaliczają się: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna, ale okres ten rozpoczyna już wieczorna Msza w Wielki Czwartek, kończą zaś nieszpory Niedzieli Wielkanocnej.

Wielki Czwartek

Ostatnia Wieczerza – pierwsza Msza Święta

Wieczorem tego dnia odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus dał apostołom do spożycia Swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty – Eucharystię i Kapłaństwo.

Wielki Piątek

Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu

Dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Centrum tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej. Na koniec liturgii Najświętszy Sakrament wystawiony w monstrancji przenosi się do kaplicy Grobu Pańskiego, gdzie jest adorowany przez wiernych, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Wielka Sobota

Święcenie potraw wielkanocnych

Liturgia Wigilii Paschalnej

W Wielką Sobotę Kościół trwa na adoracji przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa. Wierni przynoszą w tym dniu potrawy wielkanocne, aby je poświęcić. Istnieje też zwyczaj odwiedzania symbolicznych Grobów Pańskich w kościołach, a także grobów bliskich osób na cmentarzach. Z rozpoczęciem Liturgii Wigilii Paschalnej, zaczyna się czas świętowania Zmartwychwstania Chrystusa. Ta nocna liturgia nazywana „matką wszystkich świętych wigilii”, uznawana jest za najważniejszą celebrację w roku liturgicznym. Obrzędy przewidują między innymi poświęcenie ognia oraz poświęcenie wody do chrztu lub do pokropienia. 

Niedziela Wielkanocna

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Niedziela Wielkanocna z Mszą Świętą rezurekcyjną, odprawianą o świcie dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem katolików w całym roku liturgicznym. Uroczystość Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, określanych jako Święta Wielkanocne, odznaczają się szczególną radością, ponieważ Zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, w którym chrześcijanie uczestniczą.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-03-26 16:38:27przez:
Opublikowano:2024-03-26 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:49

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.