Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

  • Ankieta

    Czy podoba Ci się nowa strona?
  • Zobacz też

  • Kontakt

    Biblioteka Publiczna we Włoszczowie
    ul. Kościuszki 11
    29 - 100 Włoszczowa

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie w dniu 7 marca 2024 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

 

 Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem
Instytutu Książki

 

W dniu 7 marca 2024 r. 11 klubowiczek dyskutowało o książkach Jakuba Małeckiego „Święto ognia” i Sławomira Kopra „Stracone pokolenie PRL”  na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie.

 „Święto ognia” to kameralna opowieść o wspierającej się rodzinie, o wzajemnej miłości i oddaniu, która wzbudza wiele emocji. To już nasze drugie spotkanie z prozą Jakuba Małeckiego na DKK. I tak jak w przypadku „Dygotu” nie rozczarowałyśmy się. Klubowiczki były zafascynowane jego spostrzegawczością, wnikliwością, umiejętnością opisywania uczuć w słowach. Autor daje nam możliwość spojrzenia na codzienną rzeczywistość młodej kobiety z porażeniem mózgowym, którą być może ogranicza jej własna cielesna powłoka. Niemniej zadziwia bystrość umysłu i niezwykła wrażliwość na otoczenie, dostrzeganie więcej niż inni. Narracja powieści prowadzona jest wielotorowo. Równorzędnymi bohaterami książki są siostry, Anastazja i Łucja, oraz ich ojciec Leopold. Przedstawiają rzeczywistość widzianą swoimi oczami i własną perspektywą. "Święto ognia" pobudza czytelnika do myślenia i skłania do refleksji nad różnymi aspektami życia. Polecamy!

 

 

Sławomir Koper w książce „Stracone pokolenie PRL” przedstawił kilka znanych i cenionych postaci okresu PRL-u, m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Edwarda Stachurę, Wiesława Dymnego, czy Teresę Tuszyńską. Klubowiczki przyznały, że książka jest ciekawa. W interesujący sposób portretuje sylwetki powojennych sław, odbrązawia ich, pokazuje ich kompleksy, słabości i wady. Prowadzili oni burzliwe życie prywatne, nie stronili od libacji alkoholowych, a tworzyli często pod wpływem alkoholu. Jedna z klubowiczek stwierdziła, że dla niej odkryciem tej książki był Andrzej Brycht. Nie zabrakło również dyskusji wokół biografii zapomnianej już dzisiaj aktorki i modelki Teresy Tuszyńskiej, którą wiele osób kojarzy ze znakomitej roli Margueritte w filmie „Do widzenia, do jutra”. Dyskutując o tytule, zastanawiałyśmy się, czy na pewno było to stracone pokolenie. Choć odeszli zbyt wcześnie, to jednak pozostawili po sobie niezapomniane dokonania, wspaniałe role, cudowne wiersze. Zachęcamy do lektury książki.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 11 kwietnia. Tematów do dyskusji dostarczy książka „Violeta” Isabel Allende.

 

 

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-03-12 13:47:31przez:
Opublikowano:2024-03-12 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:72

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.