Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

  • Ankieta

    Czy podoba Ci się nowa strona?
  • Zobacz też

  • Kontakt

    Biblioteka Publiczna we Włoszczowie
    ul. Kościuszki 11
    29 - 100 Włoszczowa

Cesarz reportażu. Jaki był Ryszard Kapuściński?

Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 r. w Pińsku na Polesiu (dziś Białoruś). Jako dziennikarz zadebiutował w wieku 17 lat w tygodniku „Dziś i jutro”, potem pisywał w „Sztandarze Młodych”. W roku 1951 rozpoczął studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, przeniósł się jednak na historię. Od lat 50. ubiegłego stulecia podróżował jako reportażysta po całym świecie (zaczynał jako reporter Polskiej Agencji Prasowej). Przebywając w regionach ogarniętych wojną, pokazywał konflikt przede wszystkim przez pryzmat zwykłego człowieka, ponieważ – jak mówił – to człowiek zmienia historię. We wnikliwych reportażach dokumentował przemiany społeczno-polityczne różnych reżimów – m.in. byłego ZSRR, Iranu, Etiopii, krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej. Kilkakrotnie w czasie swych podróży stawał w obliczu śmierci.

Był świadkiem 27 rewolucji, przybywał na frontach dwunastu wojen i cztery razy był przeznaczony do rozstrzelania. Jego życie składało się z podróży, opisywania świata i rozmów z ludźmi. Ryszard Kapuściński nazywany był "cesarzem reportażu".

Wydał 19 reporterskich książek, zyskał międzynarodową sławę i uznanie. Napisał m.in. „Busz po polsku”, „Chrystusa z karabinem na ramieniu”, „Wojnę futbolową”, „Cesarza”, „Szchinszacha”, „Imperium”, „Heban” i „Lapidarium” z refleksjami z podróży i lektur. Jego reportaże przetłumaczone zostały na wiele języków, m.in. hebrajski, japoński i perski.

Kapuściński był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nike i nagrody im. Dariusza Fikusa. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Gdańskiego. Został wybrany „Dziennikarzem wieku” w plebiscycie miesięcznika „Press”. Łącznie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień. Jego nazwisko było wymieniane w gronie nazwisk kandydatów do literackiej nagrody Nobla.

Kapuściński postrzegał swoją pracę jako tłumaczenie – nie z języka na język, ale z kultury na kulturę. „Moją główną ambicją jest pokazać Europejczykom, że nasza mentalność jest bardzo europocentryczna, że Europa, a raczej jej część, nie jest jedyna na świecie” – pisał.

Ryszard Kapuściński zmarł 23 stycznia 2007 roku w Warszawie w wieku 74 lat. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Więcej o Ryszardzie Kapuścińskim przeczytacie:
https://kapuscinski.info/ryszard-kapuscinski-sylwetka-tworcza/
https://kapuscinski.info/biografia-ryszarda-kapuscinskiego-zrodlo-newsweek/
https://kapuscinski.info/zyciorys-ryszarda-kapuscinskiego/
https://kapuscinski.info/reporter-ginacego-swiata-opowiesc-o-ryszardzie-kapuscinskim-fragment/
https://www.polskieradio.pl/9/9006/Artykul/2690796,Cesarz-reportazu-Jaki-byl-Ryszard-Kapuscinski

 

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-01-17 18:04:46przez:
Opublikowano:2022-01-17 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:692

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.