Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie autorskie z Rafałem Podrazą

22 stycznia 2014 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie autorskie zorganizowane przy współudziale WBP w Kielcach oraz Instytutu Książki w ramach realizacji projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Udział w nim wzięło około 30 osób, w tym klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki z Dobromierza i Włoszczowy.

 Gościem biblioteki był Rafał Podraza, dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek. Cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, badacz losów rodziny Kossaków. Popularność przyniosła mu książka Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec. Opracował i przygotował do druku nieznane dotąd książki pisarki: Z pamiętnika niemłodej już mężatki, Moja siostra poetka, zapiski wojenne Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Wojnę szatan spłodził.

Atmosfera spotkania była bardzo swobodna i sympatyczna. Nie mogło być inaczej, skoro głównym jego tematem była Pierwsza Dama Polskiej Satyry – Magdalena Samozwaniec. Było literacko (bo o literaturze), satyrycznie (bo dowcipy i anegdoty autor sypał jak z rękawa), rodzinnie (bo wiele dowiedzieliśmy się o koligacjach rodzinnych...z rodziną Kossaków) i w ogóle sympatycznie i ciekawie (bo takim też człowiekiem okazał się sam Rafał Podraza)– sympatyczny i ciekawy.
Z pasją snuł opowieści nie tylko o Magdalenie - najmłodszej córce Wojciecha Kossaka, ale także o jej starszej siostrze Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Opowieści związane z bujnym życiem pisarki, jak i nieznane ciekawostki z życia samej rodziny Kossaków, autor często uzupełniał o dodatkowe fakty. Nie zabrakło też przesmacznych anegdotek rodzinnych: o Tatce - wybitnym malarzu Wojciechu Kossaku; o siostrze Lilce, czyli Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej; o Mamidle, czyli mamie. O kolejnych mężach, dziewczęcych psikusach, emancypacji, o urokach i mrokach małżeństwa …... i rocznicy ślubu z popisowym daniem – pieczoną kaczką.

Zdarzały się jednak momenty, kiedy do śmiechu nam nie było. Szczególnie drastyczny wątek dotyczył córki Samozwaniec, Teresy Starzewskiej. Po drugiej wojnie światowej została ona wykluczona z rodziny, a sama pisarka zerwała z nią kontakt i pozbawiła ją spadku. Zainteresowanych przyczyną „wyklęcia” córki, a także innymi faktami z życia Magdaleny Samozwaniec odsyłamy do lektury książek Rafała Podrazy, w tym ostatniej jego publikacji Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec . Książka ta to nie tylko kopalnia wiedzy o pisarce, która przez całe życie piórem walczyła z hipokryzją, zakłamaniem i kołtuństwem, to także parada wielkich nazwisk i próba ocalenia od zapomnienia dawnego świata.

            Kolejną bohaterka spotkania, o której opowiadał pan Rafał Podraza, była Helena Majdaniec. Wielka gwiazda polskiego big-beatu. Stawiana w jednym rzędzie z Adą Rusowicz, Kasią Sobczyk i Karin Stanek. Nazywana "królową twista". Mająca na swoim koncie takie przeboje jak: "Rudy rydz", "Zakochani są wśród nas", "Jutro będzie dobry dzień" czy "Czarny Ali Baba". Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. jaka była prawdziwa Helena Majdaniec oraz dlaczego w momencie największej popularności wyjechała do Francji, co było jej największym sukcesem, a co tragedią. Na te i inne pytania związane z życiem Heleny Majdaniec znajdziemy odpowiedź w książce Rafała Podraza Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień.

Spotkanie z Rafałem Podrazą trwało ponad 2 godziny, a po jego zakończeniu czytelnicy ustawili się w kolejce po książki z autografem autora oraz pamiątkowe zdjęcie.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk