„Sędzia” Mariusza Zielke

logodkk1107

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

Na czerwcowym spotkaniu DKK w Bibliotece Publicznej w Kurzelowie dnia 31 czerwca 2017r. dyskusja toczyła się wokół książki „Sędzia” Mariusza Zielke

„Sędzia” to thriller prawniczy obnażający słabości polskiego wymiaru sprawiedliwości, ukazujący sieć powiązań pomiędzy prawnikami, finansistami a politykami. Zielke stworzył fascynującą, świetnie skonstruowaną, mocno osadzoną w naszych współczesnych realiach oraz trzymającą w napięciu od pierwszej strony powieść.

Bohater Adam Bonar jest właścicielem firmy, którą stworzył od podstaw. Pomysł był jego a pieniądze kolegi. Z małej garażowej firemki powstał giełdowy potentat świetnie oceniany i przynoszące milionowe dochody, Niestety dochód był na tyle duży, że stał się podmiotem zazdrości nieuczciwego bankiera. Układ sędzia-bankier-syndyk daje duże możliwości więc firma Bonara skazana została na zagładę. Czy bohaterowi uda się zachować godność? Jakim kosztem i co będzie musiał poświęcić? Zapraszamy do lektury.

Jest to książka, w której nic nie jest takim, jakim wydaje się być. Mafia , śledztwa, władza skorumpowana, władza mająca za nic człowieka i jego życie oraz przysługujące mu prawa, przejmowanie firm, ułomności wymiaru sprawiedliwości, to wszystko jest osią książki. Zielke stworzył ciekawe postacie, zarówno te prawe, walczące zajadle o prawdę i ukaranie winnych, jak i te stojące po mrocznej stronie.

Powieść Zielke wciąga czytelnika w typowe polskie bagienko. Świetnie skonstruowana fabuła i niebanalni bohaterowie sprawiają iż dość gruba z pozoru książka kończy się zaskakująco szybko.