Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sascha Arango - „Prawda i inne kłamstwa”

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DZIAŁA POD PATRONATEM

INSTYTUTU KSIĄŻKI

Podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowaliśmy o książce Arango Sasschy pt. „ Prawda i inne kłamstwa”.

„Prawda i inne kłamstwa” to zręczne kłamstwa, trochę szczęścia i kapryśny los, któremu od czasu do czasu należy pomóc- tak poznajemy znanego pisarza Henry’ego Haydena, czułego małżonka i ogólnie człowieka o wielkim sercu. Problem jedynie w tym, że taka osoba nie istnieje – powieści Haydena napisała jego żona, którą Henry regularnie zdradza jedną z jego kochanek Betty - oświadcza mu, że jest w ciąży i cały precyzyjnie wykreowany wizerunek dobrego obywatela zaczyna się sypać. Targany emocjami, świadom zbliżającej się domowej katastrofy, wymyśla plan idealny, który w dalszej perspektywie, tak idealny już nie będzie.

Książka ta wydaje się idealnym przykładem zwykłej, a jednocześnie niezwykłej sagi rodzinnej. Z jednej strony mamy tajemnicę, która paraliżuje życie rodzinne. Z drugiej wszystko jest takie oszczędne i minimalistyczne, skandynawskie. Język jest prosty, ale nie pospolity, który daje czytelnikowi możliwość wielowymiarowej analizy wydarzeń. Podzielona na cztery części książka ukazuje jak bardzo odmienne mogą być punkty widzenia bohaterów. Wydarzenia opisywane z perspektywy wielopokoleniowej rodziny zazębiają się i tworzą unikatowy obraz świata.

Henry Hayden rozdaje karty, trzyma nas w napięciu. Człowiek z charyzmą, anonimowy bohater, nieuchwytny psychopata i genialny oszust, któremu dopisuje szczęście.

Opowieść jest niezwykle sugestywna i bardzo plastycznie opowiedziana- oddziałuje na wyobraźnię. To również niejednoznaczna lektura i dość trudna w ocenie – nie każdemu może przypaść do gustu szczególnie tym, którzy oczekują skrupulatnie przemyślanego morderstwa i szczegółowego policyjnego śledztwa- tego tu nie ma. Nie zachwycił nas zbytnio ten kryminał, ale spędziliśmy przyjemny czas na wciągającej lekturze. Pewien urok tkwi też w samym języku, który czasami fascynuje, czasami irytuje. A zakończenie powieści dziwne, niespodziewane, budząc sprzeciw, że jeszcze nie, że nie tak powinno się to zakończyć.

Na spotkanie dkk przybyły 3 panie. Kolejne spotkanie odbędzie się 27 lutego.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk