Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 27 lutego w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie DKK.

 

 

 

 

 

Na spotkaniu, omawiałyśmy książkę „Daniel Stein – tłumacz”. Autorką jest rosyjska pisarka, scenarzystka i działaczka na rzecz praw człowieka – Ludmiła Ulicka.

 

Ta powieść o ciekawej formie i zajmującej treści urzekła wszystkie czytelniczki. Akcja przenosi czytelnika z miejsca na miejsce, a czas nie biegnie linearnie.
To mozaika, zlepek listów, ogłoszeń, zapisów rozmów… Dzięki takiej formie poznajemy wydarzenia i ludzi z różnych perspektyw.

Wszystkie panie zauroczył tytułowy bohater o anielskiej wręcz dobroci i wyrozumiałości. To człowiek uduchowiony, a jednocześnie twardo stąpający po ziemi. Jego niecodzienne poglądy ekumeniczne nie przysparzają mu sympatii kościelnych władz. Staje się dla ludzi zagubionych przewodnikiem, opiekunem i TŁUMACZEM. Uznałyśmy, że tytuł ma głębsze znaczenie. Daniel nie tylko tłumaczył z jednego języka na drugi…
On przekazywał znane, ale niezauważalne na co dzień prawdy, a ludzie mogli liczyć na wysłuchanie, zrozumienie, pomoc i przede wszystkim rozmowę bez narzucania woli.

Powieść porusza wiele problemów związanych z wojną i jej wpływem na ludzi oraz o szukaniu nowego życia po zagładzie. Skłania do refleksji nad miejscem człowieka w świecie, konfliktami narodowościowymi, religijnymi, rodzinnymi. Przyznałyśmy też, że dopiero po przeczytaniu tego utworu zdobyłyśmy wiedzę o Izraelu i ludziach tu żyjących. Łatwiej nam teraz zrozumieć konflikt izraelsko – palestyński.
A jak wspaniale przedstawione zostało znaczenie słowa „człowieczeństwo”!
I co najważniejsze… Żadnych recept, wskazówek postępowania! Czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć na pytania, które nasuwają się w trakcie lektury lub po jej zakończeniu.

Wszystkie zgodnie stwierdziłyśmy, że to piękna opowieść o wielkości prostego człowieka. Czyta się ją szybko, choć to lektura nie zawsze łatwa i przyjemna. Można ją polecić do przeczytania każdemu.

Informujemy, że spotkania Klubu DKK i program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk