Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie w dniu 3 października 2024 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

 

 Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem
Instytutu Książki

 

Na październikowym spotkaniu naszego Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy dwie fascynujące publikacje: „Polska odwraca oczy” Justyny Kopińskiej oraz „Czerwoną Księżniczkę” Dariusza Korytko i Judyty Watoły. Obie książki, mimo że poruszają inne tematy, wywołały żywe dyskusje i skłoniły do refleksji nad różnymi aspektami polskiej rzeczywistości – od problemów społecznych, po dziedzictwo PRL-u.

Dyskusję rozpoczęłyśmy od książki „Czerwona księżniczka” Dariusza Korytko i Judyty Watoły. To opowieść o Ariadnie Gierek - Łapińskiej, synowej I sekretarza PZPR, kobiecie sukcesu, znanej okulistce. Biografia jest bogata w szczegóły dotyczące życia prywatnego Ariadny, w tym jej małżeństwa z synem Edwarda Gierka, relacji z rodziną oraz zmagania z wizerunkiem „czerwonej księżniczki”. Autorzy opisują, jak trudno było jej funkcjonować w rzeczywistości, gdzie jej nazwisko otwierało drzwi, ale jednocześnie nakładało ogromne oczekiwania i ograniczenia. Przez całe dorosłe życie towarzyszyła jej plotka: że z teściową Stanisławą Gierek jeździła na zakupy do Paryża, kąpała się w kryształowej wannie i że była córką Breżniewa. Niewiele osób pamiętało, jak wielkie rzeczy zrobiła dla pacjentów. Stworzyła jeden z najlepszych ośrodków okulistycznych w Polsce. W kręgu jej naukowych zainteresowań była między innymi mikrochirurgia oraz chirurgia refrakcyjna oka. Była wśród twórców przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego. Jednym z atutów książki jest kontekst historyczny, w którym osadzona jest opowieść. Autorzy przybliżają zarówno realia życia w PRL, jak i funkcjonowanie aparatu władzy, w którym doktor Ariadna rozwijała się jako okulistka. W tym kontekście szczególnie interesujące są opisy codziennego życia „czerwonej arystokracji”, ich przywilejów, luksusów, ale i ograniczeń.

Dalszą część spotkania zdominowały rozmowy o „Polska odwraca oczy”, zbiorze reportaży Justyny Kopińskiej, który wywarł na nas głębokie wrażenie. Książka ta spotkała się z dużym uznaniem uczestników spotkania, zwłaszcza za odwagę autorki w podejmowaniu trudnych i często zamiatanych pod dywan tematów. Kopińska w swoich reportażach demaskuje patologie systemu prawnego, nadużycia władzy, przemoc w instytucjach publicznych, a także obojętność społeczną wobec tych problemów. W trakcie dyskusji szczególnie silne emocje wzbudziły historie dotyczące przemocy wobec dzieci, sprawę siostry Bernadetty a także skandaliczne działania w polskich szpitalach psychiatrycznych oraz więzieniach. Klubowiczki podkreślały, że autorka ma wyjątkowy dar dotarcia do osób skrzywdzonych, a jej sposób opisywania ich losów jest zarówno poruszający, jak i obiektywny. Dyskutowaliśmy też o tym, jak te reportaże zmuszają czytelników do spojrzenia na problemy, od których społeczeństwo często odwraca wzrok – stąd też trafny tytuł książki.

Spotkanie zakończyło się refleksją nad tym, jak ważne jest, by takie książki – opisujące zarówno historie jednostkowe, jak i szerokie problemy społeczne – były czytane i omawiane. Wspólna dyskusja pozwoliła nam nie tylko lepiej zrozumieć poruszane tematy, ale też wymienić się różnymi doświadczeniami. Polecamy!

 

 

 

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-10-04 14:41:04przez:
Opublikowano:2024-10-04 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:254

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.