Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece we Włoszczowie w dniu 9 maja 2024 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

 

 Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem
Instytutu Książki

 

Tematów do dyskusji na kolejnym spotkaniu DKK dostarczyła książka „Kobiety z Vardo” Kiran Millwood Hargrave.

To wstrząsająca powieść o miłości, desperacji i determinacji, pokazująca do czego może doprowadzić czyjaś plotka, fanatyzm, żądza władzy i sławy. Autorka przywołuje prawdziwe wydarzenia, jakie miały miejsce w XVII wieku na dalekiej północy Norwegii. Pod koniec 1617 roku podczas sztormu zginęli prawie wszyscy mężczyźni z wioski. Katastrofa zmusiła kobiety do przejęcia ich obowiązków, zadbania o swój byt i pożywienie. Zdeterminowane wypłynęły w morze na połów i wróciły z pełnymi sieciami ryb. Pokazując swoją przedsiębiorczość, uruchomiły machinę krytyki i oszczerstw. Powodem ich piętnowania było to, że ośmieliły się być inne w swojej społeczności. Dla komisarza Corneta, który powołując się na Biblię, wiarę katolicką i rozporządzenia, jest to pretekst do oskarżenia ich o czary i spalenie na stosie. Tortury, którym są poddawane kobiety oskarżone o czary, są tak okrutne i wyszukane, iż trudno uwierzyć, że człowiek może to zrobić drugiemu człowiekowi. Odrażająca dla nas była również postawa kobiet, które świadczyły przeciw sobie, by przypodobać się władzy.

Książka jest napisana prostym, zrozumiałym językiem, wartka akcja trzyma w napięciu do ostatnich stron. Pisarka zadbała o detale. Snuje narracje w taki sposób, że czujemy lodowate ciarki wywołane zimną bryzą znad morza, smak podpłomyków czy foczy łój, a przede wszystkim grozę, jaka wdziera się do nadmorskiej osady razem z przybyciem komisarza. Tematyka książki skłania do refleksji. Warto przeczytać.

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-05-20 10:12:53przez:
Opublikowano:2024-05-20 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:86

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.