Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

  • Ankieta

    Czy podoba Ci się nowa strona?
  • Zobacz też

  • Kontakt

    Biblioteka Publiczna we Włoszczowie
    ul. Kościuszki 11
    29 - 100 Włoszczowa

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie w dniu 4 stycznia 2022 r.

 

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki


Choć pogoda za oknem zachęcała do pozostania w domu, nasze klubowiczki mimo codziennych obowiązków znalazły jednak czas na pierwsze w tym roku spotkanie DKK w bibliotece. Tematów do dyskusji dostarczyły dwie książki: Eustachego Rylskiego „Obok Julii” oraz Luanne Rice „Cytrynowy sad”.

Z twórczością Eustachego Rylskiego klubowiczki spotkały się po raz pierwszy. Głosy były bardzo podzielone. Choć każda z pań zwróciła uwagę na subtelny, wysublimowany styl powieści, to nie każdej powieść przypadła do gustu. Niespieszność akcji dekoncentruje, powoduje roztargnienie. Można się również zagubić w meandrach sensów i znaczeń, którymi są naznaczone rozważania narratora, ale fabuła w miarę rozwoju robi się ciekawa, czasami zaskakująca. „Obok Julii” to opowieść 65-letniego Jana Ruczaja, który wkraczając w starość wspomina zdarzenia ze swojej przeszłości. Składa się z dwu części. W pierwszej z nich ("Poranek") poznajemy wypadki, jakie rozegrały się u schyłku upalnego lata 1963 roku, druga ("Południe i reszta dni") przedstawia dalsze losy głównego bohatera (od połowy lat 60. do dziś). Kluczową, a zarazem najbardziej tajemniczą postacią jest Julia Neider - nauczycielka rosyjskiego. Jak potoczyły się losy tych dwojga? Warto się o tym przekonać podczas lektury powieści.

„Cytrynowy sad” Luanne Rice to ckliwa powieść, poruszająca wątki miłości i straty. Dla klubowiczek najciekawszy wydał się jednak motyw uchodźstwa z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Autorka pokazała, jest niezwykle smutny, ale jakże prawdziwy jest los każdego imigranta. Brak możliwości zaufania komukolwiek, nieludzkie warunki towarzyszące im podczas niebezpiecznej drogi do „lepszego świata”, duża liczba zgonów.

Fabułę powieści tworzy historia kilku osób, które łączy jedno – strata bliskich, jednak na główny plan wysuwa się tajemnicze zniknięcie małej Rosy - Meksykanki oraz próba odkrycia prawdy i odnalezienia dziewczynki. Całą historię poznajemy z punktu widzenia kilku bohaterów, co daje czytelnikowi możliwość spojrzenia na sprawę z wielu perspektyw, poznanie kilku tropów i odkrycie dotąd nieznanych faktów.

Powieść przypadnie do gustu wielbicielkom powieści obyczajowych z wątkami romantycznymi czy też dramatycznymi. Polecamy!

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 1 lutego 2022 r.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-01-17 21:09:16przez:
Opublikowano:2022-01-10 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:635

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.