Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

  • Ankieta

    Czy podoba Ci się nowa strona?
  • Zobacz też

  • Kontakt

    Biblioteka Publiczna we Włoszczowie
    ul. Kościuszki 11
    29 - 100 Włoszczowa

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie w dniu 8 listopada 2022 r.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

8 listopada odbyło się kolejne z cyklu spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej we Włoszczowie. Dziewięć klubowiczek rozmawiało o dwóch przeczytanych książkach.

„Blizna” to debiut literacki, za który autorka Danuta Chlupová w 2017 otrzymała nagrodę w VI edycji konkursu Literacki Debiut Roku. To kolejna z klubowych książek, które odwołują się do II wojny światowej. Tym razem czytałyśmy o wydarzeniach, do jakich doszło w 1944 roku, w Żywocicach na Śląsku Cieszyńskim podczas okupacji niemieckiej.

Danuta  Chlupová opowiada o trudnych wyborach, jakim poddawani byli ludzie w czasie wojny. O emocjach, które im towarzyszyły i z którymi nie zawsze potrafili sobie poradzić, zwłaszcza młode pokolenie. Książka, to wreszcie próba odpowiedzenia na niełatwe pytanie, czy wolno osądzać ich poczynania tym, którzy nigdy nie przeżyli podobnego piekła. Blizna to ślad, który pozostaje z nami na zawsze. Czy to na ciele czy w sercu, umyśle, naszej psychice. To także historia o silnej potrzebie poszukiwaniu prawdy.

 Autorka umiejętnie przeplata teraźniejszość z przeszłością. Właściwie mamy tutaj prawie wszystko, co dobra powieść obyczajowa mieć powinna: rodzinny sekret, realizm, wciągającą fabułę, niespieszny, ale nienudny sposób opowiadania. Polecamy gorąco każdemu, kto lubi rozgryzać zagadki podczas lektury i interesuje się historiami rodzinnymi.

 

„Raz na zawsze" Andreasa Pflügera to druga omawiana na spotkaniu książka. To ciekawie poprowadzona powieść sensacyjno - kryminalna z elementami thrillera, w której jedynym atutem jest główna bohaterka oraz nie tracąca tempa akcja. Przeplatanie teraźniejszych wydarzeń z retrospekcjami z przeszłości pozwala lepiej poznać motywy postaci. Autor umiejętnie lawiruje pomiędzy wydarzeniami, wprowadzając chaos w myśli czytelnika, podsuwając rozwiązanie, by za chwilę udowodnić, że nic nie jest oczywiste. I choć nie wszystkim klubowiczkom książka przypadła do gustu, to jednak  zgodnie uznałyśmy, że jest warta polecenia.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 6 grudnia 2022 r.

     
     

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-11-16 13:44:06przez:
Opublikowano:2022-11-16 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:342

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.