Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie DKK

nprczLogo DKK 170x170InstytutK

colage maj2019

colage maj2019
                  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                             w dniu 27 maja 2019 r.

 

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

 

W majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki udział wzięło 9 klubowiczek. Ożywiona dyskusja toczyła się wokół książek Luz Gabas „Palmy na śniegu” oraz Dolen Perkins-Valdez „Niewolnice”. Obydwie książki łączył wspólny mianownik – niewolnictwo. Dramat tysięcy niewolników miał miejsce w różnych częściach świata. W wielu koloniach było czymś naturalnym, że ludzie o ciemniejszym kolorze skóry pracowali na rzecz białych panów. Ich życie wypełniała katorżnicza praca, upokorzenia, przemoc, brak poszanowania.

palmyns

palmyns

„Palmy na śniegu” to powieść skrywająca tajemnice rodziny Rabaltue, przemilczane sprawy i powolne odkrywanie prawdy. Akcja toczy się dwutorowo, w czasach współczesnych oraz w latach 50-tych XX wieku. Splata się z dwoma wyjątkowymi miejscami: górską wioską położoną w cieniu Pirenejów oraz egzotyczną wyspą u wybrzeży Afryki, gdzie Hiszpania miała kolonie – plantacje kakao, a wśród rdzennych mieszkańców wyspy tempa nabierają działania niepodległościowe.„Palmy na śniegu” to jedna z tych książek, które na długo zostają w pamięci. Większość z klubowiczek podkreślała, że tu wciąga sama historia i ciekawie zarysowana sytuacja historyczno-polityczna w ówczesnej Gwinei.

 

niewolnice

niewolnice

Dramatowi niewolnictwa poświęciła swoją debiutancką powieść „Niewolnice” Dolen Perkins-Valdez. Głównymi bohaterkami książki uczyniła cztery ciemnoskóre kobiety, które co roku spotykają się w kurorcie Tawawa, gdzie towarzyszą swoim panom w letnim wypoczynku. Gdy ci polują, spotykają się przy grze w karty i paleniu cygar, gdy kąpią się w siarkowych źródłach niewolnice muszą pracować, a wieczorami mają zmieniać się w atrakcyjne kochanki. Autorka bardzo wyraziście ukazuje koszmar kobiet, które nie mają żadnych praw, znikąd nie mogą spodziewać się pomocy, a gwałty wobec nich są czymś na porządku dziennym. Klubowiczki szukały odpowiedzi na pytanie, co takiego działo się między niewolnicami, a ich właścicielami, że mając wolność na wyciągnięcie ręki, nie próbowały po nią sięgnąć? Książka nie jest prosta. Nie czyta się jej lekko i przyjemnie, jednak skłania do refleksji.

 

 

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 24 czerwca 2019 r.

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

zalajkuj biblioteke

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk