Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie DKK

nprczLogo DKK 170x170InstytutK

colagemarzec2019

colagemarzec2019
                  Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                           w dniu 25 marca 2019 r.

 

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

 Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książkom Irene Spencer „Żona mormona” oraz Rosamund Lupton „Siostra”. W dyskusji udział wzięło 11 klubowiczek.

zona

zona

„Żona mormona” to wstrząsająca historia Irene Spencer, kobiety która wychowała się w rodzinie mormońskich fundamentalistów. Będąc dzieckiem wielokrotnie słyszała, że wielożeństwo to bezwzględnie wymagany warunek do osiągnięcia nagrody w niebie. W wieku szesnastu lat została żoną poligamisty i jako druga z dziesięciu żon przeżyła z nim 28 lat, rodząc trzynaścioro dzieci. Wybrana przez nią droga do nieba wiodła przez piekło bowiem momentami egzystowała w skrajnej nędzy i izolacji od reszty świata. Książkę przeczytały wszystkie uczestniczki spotkania i każda odniosła się do niej z pewnym dystansem, bo z jednej strony żal było bohaterki, a z drugiej trudno było nam pojąć jak można z własnej woli godzić się na życie w poligamii, dzielić się ukochaną osobą z innymi kobietami i czekać na dni, w których będzie nasza kolej. Prosty język, monotonność opowieści i przydługie opisy sprawiły, że książka stała się bardziej autentyczna, osobista, tak jakby autorka z całych sił chciała, aby czytelnik potrafił postawić się na jej miejscu, patrzył na te zdarzenia jej oczami i choć trochę zrozumiał motywy jej postępowania. Klubowiczki oceniły książkę Ireny Spencer jako bardzo ciekawą, dającą obraz fanatyzmu religijnego. Polecamy!

siostra

siostra

„Siostra” Rosamund Lupton to nie thriller psychologiczny z wątkiem kryminalnym, to przede wszystkim książka o siostrzanej miłości, o tym jak piękne i kruche jest życie. Autorka zachwycająco skrupulatnie rozpisała więzi łączące zżyte ze sobą dorosłe rodzeństwo. Narratorką w książce jest Beatrice, której siła, determinacja, a przede wszystkim miłość do zaginionej siostry są motywacją, by szukać prawdy o śmierci siostry, nie wierząc w ustalenia policji. Choć fabuła książki bardzo nas zaintrygowała, to jednak niektórym z nas czytało się ją dość opornie. Cała historia, pomimo interesującego tematu, jest zdecydowanie przegadana, zbyt odrealniona i chaotyczna. Plusem jest to, że autorka trzymała czytelnika w napięciu do ostatniej chwili, pokazując winnego dopiero na sam koniec. Oryginalny sposób prowadzenia narracji dodatkowo stanowi o atrakcyjności książki. Znajdujemy tutaj nie tylko wątek kryminalny, miłosny czy kontrowersyjną tematykę badań genetycznych, ale również zwykłe dylematy człowieka: poczucie winy, brak wiary w siebie, samotność.... Polecamy!

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy w dniu 29 kwietnia 2019 r.

 

 

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk