Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

DBIMaja

Dzień Bezpiecznego Internetu, którego głównym przesłanie jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci, obchodziliśmy 5 lutego.

Hasło „Działajmy razem!” zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.

W lutym odwiedziłyśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 we Włoszczowie oraz przeprowadziłyśmy zajęcia dla dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Na początku uczestnicy spotkania wysłuchali krótkiej pogadanki na temat powstania Dnia Bezpiecznego Internetu. Następnie bibliotekarka przeczytała bajkę pt.: „Mój przyjaciel Necio”, która w rozszerzyła im znaczenie pojęć: komputer, internet. Dzieci rozwiązywały zadania, quizy i krzyżówki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Rozmawiały z bibliotekarką na temat możliwości i zagrożeń, jakie daje Internet oraz zapoznały się z zasadami, jakimi należy kierować się podczas korzystania z sieci. Podzieliły się również swoimi doświadczeniami związanymi z komputerami i Internetem. Prowadząca zajęcia miała też dla dzieci przygotowane wcześniej zadania. Pierwsze polegało na odnalezieniu i pokolorowaniu liter na klawiaturze oraz utworzeniu z nich wyrazów NECIO i RYBA. Kolejnym zadaniem było pokolorowanie wybranego obrazka - robota Necia i spociaków Netkę i Spociaka. Bibliotekarka przyłączyła się do zabawy i wspólnie z dziećmi zagrała w grę ruchową „Tworzymy sieć”.

Dzieci poznały stronę internetową www.necio.pl, która jest przeznaczona dla najmłodszych użytkowników Internetu. Gry, które są zaproponowane na tej stronie uczą spostrzegawczości, logicznego i kreatywnego myślenia oraz rozwijają zmysł obserwacji. W trakcie spotkania słuchaliśmy piosenek Necia odtwarzanych z płyty CD.

Na zakończenie przedszkolaki otrzymały odznaczenia za udział w „Dniu Bezpiecznego Internetu”.

Również dla seniorów były zorganizowane zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w sieci. W Czytelni Internetowej seniorzy mogli sprawdzić jak w praktyce wyglądają zabezpieczone strony internetowe, na co zwracać uwagę logując się na stronach internetowych banków, portali pocztowych, społecznościowych i aukcyjnych. Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.