Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

DBIMaja

DBIMaja

Dzień Bezpiecznego Internetu, którego głównym przesłanie jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci, obchodziliśmy 5 lutego.

Hasło „Działajmy razem!” zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.

W lutym odwiedziłyśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 we Włoszczowie oraz przeprowadziłyśmy zajęcia dla dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Na początku uczestnicy spotkania wysłuchali krótkiej pogadanki na temat powstania Dnia Bezpiecznego Internetu. Następnie bibliotekarka przeczytała bajkę pt.: „Mój przyjaciel Necio”, która w rozszerzyła im znaczenie pojęć: komputer, internet. Dzieci rozwiązywały zadania, quizy i krzyżówki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Rozmawiały z bibliotekarką na temat możliwości i zagrożeń, jakie daje Internet oraz zapoznały się z zasadami, jakimi należy kierować się podczas korzystania z sieci. Podzieliły się również swoimi doświadczeniami związanymi z komputerami i Internetem. Prowadząca zajęcia miała też dla dzieci przygotowane wcześniej zadania. Pierwsze polegało na odnalezieniu i pokolorowaniu liter na klawiaturze oraz utworzeniu z nich wyrazów NECIO i RYBA. Kolejnym zadaniem było pokolorowanie wybranego obrazka - robota Necia i spociaków Netkę i Spociaka. Bibliotekarka przyłączyła się do zabawy i wspólnie z dziećmi zagrała w grę ruchową „Tworzymy sieć”.

Dzieci poznały stronę internetową www.necio.pl, która jest przeznaczona dla najmłodszych użytkowników Internetu. Gry, które są zaproponowane na tej stronie uczą spostrzegawczości, logicznego i kreatywnego myślenia oraz rozwijają zmysł obserwacji. W trakcie spotkania słuchaliśmy piosenek Necia odtwarzanych z płyty CD.

Na zakończenie przedszkolaki otrzymały odznaczenia za udział w „Dniu Bezpiecznego Internetu”.

Również dla seniorów były zorganizowane zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w sieci. W Czytelni Internetowej seniorzy mogli sprawdzić jak w praktyce wyglądają zabezpieczone strony internetowe, na co zwracać uwagę logując się na stronach internetowych banków, portali pocztowych, społecznościowych i aukcyjnych. Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk