Spotkanie DKK

colage201901

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                           w dniu 28 stycznia 2019 r.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

Na pierwszym w 2019 r. spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 9 miłośniczek literatury dyskutowało o książkach Brygidy Helbig „Inna od siebie” oraz Marii Nurowskiej „Drzwi do piekła”.

inna

„Inna od siebie” – to książka, która wzbudziła wiele emocji. Jej kontrowersyjność wynika zapewne z ilości znaków zapytania, jakie czytelnik stawia w miarę zagłębiania się w lekturze. Już samo zastosowanie chwytu rozpoczynania opowieści „od końca” – od ubierania Dziadzia Piotra w trumienne szaty – w kobiecą suknię, buduje napięcie i oczekiwanie czytelnika na wyjaśnienie: Kim jest Piotr? Jak do tego doszło, że Maria Komornicka - pisarka i poetka została zamknięta w szpitalu wariatów, a potem skazana na wegetację przy rodzinie najstarszego brata i w domach opieki. Główna bohaterka intryguje metamorfozą osobowości. Klubowiczki stwierdziły, że postawa poetki była niejako jej buntem przeciwko światu, w którym mężczyznom wolno wszystko, a pozycja kobiety jest bardzo mocno ograniczana. W toku dyskusji doszłyśmy do wniosku, że Maria Komornicka „przeistaczając się” w Piotra Własta - wieszcza i mistyka, próbowała ocalić godność, a przez pisanie Xsięgi poezji idyllicznej odzyskać własną podmiotowość. Powieść Brygidy Helbig to nie tylko fascynujący portret Komornickiej, to także historia walki o szeroko pojętą niezależność i wolność od oczekiwań, jakie stawia nam rodzina, społeczeństwo czy płeć. Polecamy do przeczytania!

drzwi

„Drzwi do piekła” Marii Nurowskiej to smutna, momentami wzruszająca powieść, której akcja rozgrywa się za murami żeńskiego więzienia. Ten brutalny świat, jakim jest więzienie, świat pełen negatywnych emocji, w którym walczy się o hegemonię i o przetrwanie, a także o godność, poznajemy za sprawą głównej bohaterki, pisarki – Darii Tarnowskiej, która odsiaduje wyrok za zabójstwo męża. Autorka, by uwiarygodnić opis tego miejsca, wielokrotnie odwiedzała więzienie dla kobiet. Tym bardziej więc przeraża opisana w powieści korupcja, handel alkoholem, brutalne gwałty, przemoc fizyczna i psychiczna, lesbijskie związki a także układy, które są na porządku dziennym.

Narracja prowadzona jest na dwóch poziomach, z których jeden to czas bieżącej rzeczywistości więziennej, a drugi to retrospekcja, w której poznajemy całe zawiłe życie Darii sprzed więzienia. Autorka nie oddzieliła jednak różnych płaszczyzn czasowych za pomocą rozdziałów, czy spacji. Mamy tu jeden wielki potok wypowiedzi, kojarzący się ze spowiedzią, gdzie jest miejsce na wyrażanie myśli i uczuć głównej bohaterki. Warto dodać , że powieść Marii Nurowskiej wywołała wiele sprzecznych emocji i skłoniła do refleksji. Warto po nią sięgnąć, by samemu się o tym przekonać. Polecamy!