Spotkanie DKK

logodkk1206

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie
                                           w dniu 26 listopada 2018 r.

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W listopadowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wzięło udział 11 klubowiczek. Dyskusja toczyła się wokół książek Madeleine Thien „Nie mówcie, że nie mamy niczego” oraz Igi Wołos „Dziewczyny na emigracji”.

nie

„Nie mówcie, że nie mamy niczego” to powieść, która znalazła się w finale Nagrody Bookera. Choć lektura powieści Madeleine Thien nie jest lekka i łatwa, warto jednak się z nią zmierzyć, gdyż dostarcza czytelnikowi mnóstwa emocji i refleksji, które zostają nawet po odłożeniu książki na półkę. Fabuła rozgrywa się nielinearnie, na dwóch rozległych płaszczyznach. Współczesna Kanada przeplata się z burzliwym okresem Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej w Chinach, gdzie działania dyscyplinujące i prześladowania stanowią codzienność tamtejszego społeczeństwa. Na przestrzeni tych lat poznajemy skomplikowane losy dwóch chińskich rodzin, uwikłanych wbrew własnej woli w bezwzględną historię, w której człowiek jest tylko nic nieznaczącym pionkiem. Łączy je bolesna, owiana tajemnicami przeszłość, która stopniowo wychodzi na jaw. By ją poznać w całości, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i strona po stronie odkrywać „fabularne puzzle”, które tworzą niezwykle barwną opowieść o ludziach kochających muzykę, wolność i swoich bliskich. Wiele postaci to ludzie złamani i zniszczeni przez system. Są tu jednak i tacy, którzy za wszelką cenę chcą zachować chociaż odrobinę wewnętrznej swobody. Powieść Madeleine Thien to utwór wielopłaszczyznowy, który można odczytywać na różnych poziomach. Na pewno jest to wstrząsająca, ale i fascynująca saga, której bohaterowie na długo zapadają w pamięć. To także pełna dramatyzmu opowieść o trudnych życiowych wyborach, miłości, przyjaźni, lojalności i rodzinnych więzach, które nie zawsze udaje się utrzymać. Polecamy!

dziewczyny

"Dziewczyny na emigracji" to opowieść – pamiętnik młodej dziewczyny, która swój start w dorosłe życie rozpoczyna wyjazdem z przyjaciółką tuż po maturze do Wielkiej Brytanii. Z jednej strony to obraz dorastania i typowego życia nastolatki i młodej kobiety. Z drugiej to gorzka lekcja życia w miejscu, w którym rodacy, zamiast wzajemnie się wspierać, potrafią najbardziej dokuczyć. Pomoc, jeżeli taka jest potrzebna, szybciej uzyska się od obcokrajowca, niż od rodaka. Jeden drugiemu zazdrości, oczernia, myśli, iż praca za granicą to szybki zarobek i wielkie pieniądze. Autorka starała się pokazać tamtejszą rzeczywistość. To, że można się stoczyć i wybić na dobrą pozycję. Akcja książki nie jest porywająca, większość to opisy zakupów, imprez, przygodnych romansów (liczne sceny erotyczne i opisywanie zalet Arabów jako kochanków) i ciągłych zmian pracy. Poza plusami, takimi jak: oryginalny pomysł, autentyczne wydarzenia i ten tytułowy brak cenzury, w powieści Igi Wołos dostrzegłyśmy wiele minusów. Przede wszystkim jest to język – mocno potoczny, chaotyczny i niechlujny. Przypomina to spisaną ustną opowieść, niedopracowaną stylistycznie. Drugim mankamentem jest niestety płytkość głównej bohaterki.

"Dziewczyn na emigracji" nie były dla nas wciągającą lekturą. Jednak by ocenić tę książkę, musicie sami po nią sięgnąć i zdecydować czy Nina i jej koleżanki z Liverpoolu są warte Waszej uwagi.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy w dniu 17 grudnia 2018 r.