Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie DKK w Kurzelowie

instytut new


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

29 listopada odbyło się kolejne spotkanie DKK w Kurzelowie. Uczestniczyło w nim 6 osób. Uczestnicy omawiali książkę Hillary Jordan pt:”Błoto”.

Autorka akcję swojej debiutanckiej powieści osadziła w Delcie Missisipi w latach 40 XX wieku. Ta pachnąca bawełną i parująca wilgocią kraina, do dzisiaj uznawana jest za jeden z najbardziej rasistowskich stanów USA. To tutaj przeprowadza się rodzina McAllanów, którzy przy pomocy rodziny Jacksonów, czarnoskórych dzierżawców, prowadzą plantację bawełny.

Henry w farmie widzi nadzieję na lepszą przyszłość, a Laura dostrzega w niej zniewolenie, brud i wszechobecne błoto. Kiedy McAllanowie zmagają się z nawarstwiającymi problemami, z wojennego frontu powracają do domu Brat Henry’ego Jamie i syn Jacksonów, Ronsel. Ich wspólne doświadczenia, bez podziału na czarnych i białych pozwalają się im zaprzyjaźnić, ale ta przyjaźń wystawi na próbę obie rodziny.

Tym, co wyróżnia „Błoto” na tle innych książek to sposób prowadzenia narracji. Autorka skonstruowała swoją książkę tak, by dać prawo wypowiedzieć się każdemu z bohaterów. Pozwala poznać każdy punkt widzenia, zrozumieć myślenie i znaleźć wytłumaczenie na takie, a nie inne postępowanie.

Ważną rolę w powieści odgrywają kobiety. Wycofana Laura, której prawdziwe ja budzi się tylko na chwilę. Silna i odważna, oddana rodzinie Florence. Zdesperowana i zniszczona przez życie Vera. Bezbronna Resel, zmuszona do tego by schować, by schować dumę i obcować z wrogiem. Kobiety te przedstawiają różne rodzaje macierzyństwa, które łączy jedna cecha- poświęcenie wszystkiego dla tej właśnie roli, dla swoich dzieci i bezpieczeństwa rodziny.

Książkę tę trzeba przeczytać. Pozwoli to zrozumieć problem segregacji rasowej, niby tak odległy, a przecież wciąż aktualny. Czy ten świat naprawdę zmienił się na lepsze od tamtej pory? „Błoto” stawia wiele pytań i daje wiele odpowiedzi. Polecamy ją przeczytać.

 

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk