Animacja poklatkowa

Animacja

W poniedziałek 19 listopada 2018 roku Biblioteka Publiczna we Włoszczowie zorganizowała warsztaty z animacji poklatkowej.

Animacja poklatkowa – to technika znana od ponad 100 lat, obecnie przeżywa renesans dzięki nagrodzonym takim filmom animowanym jak „Piotruś i wilk”. W tej technice realizowane były znane i lubiane bajki: „Miś Uszatek”, „Muppety”, „Miś Coralgol”.

Animacja poklatkowa polega na wykonaniu serii zdjęć obrazujących niewielkie przesunięcia przedmiotów i postaci, które odtworzone jedno po drugim tworzą film. Do jej tworzenia wykorzystuje się różnorodne techniki, animację przedmiotów, lalek wycinanek czy plasteliny. Animacja poklatkowa nie wymaga znajomości rysunku, ani programu do postprodukcji filmowej. Wystarczy zwykły aparat, smartfon lub tablet i bezpłatny program do montażu.

Zajęcia rozpoczęły się krótkim wprowadzeniem na czym polega animacja poklatkowa, następnie przystąpiliśmy do tworzenia prostej scenografii wykorzystując: kredki, pisaki, mazaki oraz przygotowaliśmy postać z kartonu. Bohaterem naszego filmu był Antek. Następnie rozpoczęliśmy zdjęcia. Po każdym ujęciu nieznacznie przesunęliśmy postać i wykonaliśmy kolejne zdjęcie. Do tej pracy potrzeba było dożo cierpliwości i wytrwałości, której naszym małym animatorom nie brakowało. W zajęciach brały udział dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 przy ulicy 1 Maja.

Być może film nie wyszedł idealny, ale zabawa w animatora była świetna.