„Z ziemi włoskiej do Polski”

logozpo1122

Dnia 20 listopada uczniowie klas VI b i VI c z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski”, które dotyczyły niepodległości. Uczniowie wysłuchali opowiadania autorstwa Zofii Staneckiej „O niepodległą bazę”, po czym dyskutowali o zawiłej i trudnej historii Polski. Obejrzeli również prezentację multimedialną o współtwórcy Legionów Polskich – Józefie Piłsudskim. Zobaczyli również teczkę sztubaka – plecak polskiego ucznia z lat 20 oraz czasopismo gimnazjalistki „Moda i Uroda”, czyli zwyczaje i sposoby spędzania wolnego czasu przez kobiety po pierwszej wojnie światowej. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć jak wyglądały pierwsze banknoty II RP. W różnych słownikach i encyklopediach mieli za zadanie odnaleźć hasło niepodległość oraz biografię Józefa Piłsudskiego. Uzupełnieniem lekcji była wizyta w Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej.