Śpiewana historia Polski – koncert gitarowy

KubaMalicki

Ponad 100 osób wysłuchało koncertu gitarowego Kuby Michalskiego zatytułowanego „Śpiewana historia Polski”. To już kolejne wydarzenie zorganizowane przez Bibliotekę, a wpisujące się w obchody 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnikami koncertu, który odbył się 13 listopada br. byli m.in. czytelnicy Biblioteki oraz młodzież włoszczowskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami. „Śpiewana historia Polski” to poetycko-muzyczna opowieść o historii Polski (od Jagiellonów do czasów współczesnych), na którą składają się piosenki poetyckie, ballady i pieśni legionowe. Wysłuchaliśmy m.in. utworu W. Bełzy „Husarz”, piosenek J. Kaczmarskiego -„Samosierra”, „Rozbite oddziały”, „Ballada wrześniowa”, „Mury”. Ciekawie zabrzmiały utwory A. Asnyka „ Daremne żale”, C.K. Norwida „Moja piosenka”, J. Tuwima „Stoi na stacji lokomotywa”, K. I. Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” oraz Z. Herberta „Wilki”.

Na zakończenie koncertu wspólnie zaśpiewaliśmy utwór L. Cohena „Hallelujah” oraz polską pieśń wojskową z 1918 roku pt. „Szara piechota”, a następnie wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski.