Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drogi do wolności – myśl patriotyczna i polityczna. Współtwórcy niepodległości

logo drogi1114

logo drogi1114

8 listopada 2018 r. w Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej uroczyście obchodzono 100 - tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie było przygotowane i poprowadzone przez uczniów I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie i ZSP nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie pod nadzorem merytorycznym nauczycieli Wioletty Banach, Mariusza Marczewskiego i Artura Szczukockiego.

Uczniowie w składzie: Dominika Pałka, Kinga Kwiecień, Wiktoria Cholerzyńska, Katarzyna Groszek, Miłosz Grzesiński, Filip Sztuka, Bartłomiej Słoma i Tomasz Emiljanowicz w ciekawy sposób przedstawili wykład dotyczący znanych postaci historycznych – Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Można było usłyszeć poetycką recytację , odczyty prozy i odezwy zaprezentowane przez Annę Wawrzak, Amelię Paprocką, Adama Auguścika, Natalię Dąbrowską, Kamilę Sadowską, Kingę Będkowską, Macieja Borówkę. Nie zabrakło przepięknych wykonań muzycznych – na skrzypkach zagrał Andrzej Koprowski, na saksofonie Dominika Kolekta, śpiew solo „Krakowski splendor” Dominika Wójcik, duet klarnetowy Patrycja Mazur i Roksana Rydzek. Na zakończenie uczennice Aleksandra Bobińska i Wiktoria Picheta zaprezentowały sylwetki włoszczowian walczących w Legionach Piłsudskiego i w wojnie polsko-bolszewickiej. Wykład został uzupełniony przez byłego burmistrza Włoszczowy Pawła Ameryka, który zaznaczył, że w dniu 8 listopada 1918 r. na włoszczowskim rynku odbyła się uroczysta proklamacja niepodległości. Od tej pory Włoszczowa była całkowicie wolna i niezależna od zaborców. Były burmistrz wymienił także innych włoszczowian walczących o wolność. Dyrektor biblioteki Anna Adamczyk podkreśliła jak ważna jest pamięć o tych, którzy poświęcili życie walcząc o wolną Polskę. Obowiązkiem każdego z nas jest pielęgnowanie patriotyzmu.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk