Drogi do wolności – myśl patriotyczna i polityczna. Współtwórcy niepodległości

logo drogi1114

8 listopada 2018 r. w Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej uroczyście obchodzono 100 - tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie było przygotowane i poprowadzone przez uczniów I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, ZSP nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie i ZSP nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie pod nadzorem merytorycznym nauczycieli Wioletty Banach, Mariusza Marczewskiego i Artura Szczukockiego.

Uczniowie w składzie: Dominika Pałka, Kinga Kwiecień, Wiktoria Cholerzyńska, Katarzyna Groszek, Miłosz Grzesiński, Filip Sztuka, Bartłomiej Słoma i Tomasz Emiljanowicz w ciekawy sposób przedstawili wykład dotyczący znanych postaci historycznych – Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Można było usłyszeć poetycką recytację , odczyty prozy i odezwy zaprezentowane przez Annę Wawrzak, Amelię Paprocką, Adama Auguścika, Natalię Dąbrowską, Kamilę Sadowską, Kingę Będkowską, Macieja Borówkę. Nie zabrakło przepięknych wykonań muzycznych – na skrzypkach zagrał Andrzej Koprowski, na saksofonie Dominika Kolekta, śpiew solo „Krakowski splendor” Dominika Wójcik, duet klarnetowy Patrycja Mazur i Roksana Rydzek. Na zakończenie uczennice Aleksandra Bobińska i Wiktoria Picheta zaprezentowały sylwetki włoszczowian walczących w Legionach Piłsudskiego i w wojnie polsko-bolszewickiej. Wykład został uzupełniony przez byłego burmistrza Włoszczowy Pawła Ameryka, który zaznaczył, że w dniu 8 listopada 1918 r. na włoszczowskim rynku odbyła się uroczysta proklamacja niepodległości. Od tej pory Włoszczowa była całkowicie wolna i niezależna od zaborców. Były burmistrz wymienił także innych włoszczowian walczących o wolność. Dyrektor biblioteki Anna Adamczyk podkreśliła jak ważna jest pamięć o tych, którzy poświęcili życie walcząc o wolną Polskę. Obowiązkiem każdego z nas jest pielęgnowanie patriotyzmu.