Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie DKK w Kurzelowie

instytut new


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

Pierwsze po wakacjach spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Kurzelowie odbyło się 26 września 2018r. Na spotkanie przybyło 5 pań, które podzieliły się wiadomościami i opiniami na temat książek: G. Jeromin-Gałuszki „Oczy Marzanny M” oraz J. Sasson „Wybór Jasminy”. Jest nam bardzo miło, że do naszego grona dołączyła nowa czytelniczka.

„Wybór Jasminy” Jean Sasson to historia prawdziwa o wojnie, gwałcie, odwadze i przetrwaniu. Autorka, która pisała już o Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej, napisała książkę o niewolnicach seksualnych przetrzymywanych przez żołnierzy irackich podczas okupacji Kuwejtu w 1990r. Porywano je prosto z ulicy, gwałcono a potem zabijano.

Tytułowa bohaterka Jasmina w wyniku niefortunnych wydarzeń trafia do irackiego więzienia, gdzie zostaje niewolnicą skazaną na łaskę żołnierzy. W niewoli znajdują się też inne kobiety. Panuje tam tylko jedna zasada: każda z nich należy tylko do jednego pana, który wykorzystuje ją seksualnie, torturuje i robi co tylko mu się podoba, gdy zaś się znudzi- zabija i szuka kolejnej ofiary. Jasmina wie, że jedyną deską ratunku może okazać się dla niej własny spryt. Każda decyzja, każdy krok i błąd oznacz dla niej być, albo nie być. Wykorzystała inteligencję oraz urodę próbując grać najlepiej, jak potrafiła. Książka ta tragiczny obraz niewinnych kobiet, które bezpodstawnie stawały się seksualnymi niewolnicami. Zagłębiając się w lekturę nie mogłyśmy uwierzyć w to, co zostało tam opisane. Książka wstrząsająca, bulwersująca czytelnika. Szok, niedowierzanie, gniew, smutek- te uczucia towarzyszyły nam w trakcie czytania tej opowieści. Książka poruszająca do tego stopnia, że długi czas po jej przeczytaniu zostaje w pamięci. Przez karty książki przenika także cień nadziei. Bohaterka udowadnia, że nawet na samym dnie beznadziejności można odnaleźć zbawienne światło. Jasmina uczy wytrwałości i chociaż trudno pogodzić się z jej cierpieniem, warto poznać jej losy.

„Oczy Marzanny M” G. Jeromin-Gałuszki przedstawia losy czterech przyjaciółek, które regularnie spotykają się co pięć lat. Wspominają szkolne lata i dzielą się nowinkami ze swojego życia. Sprawiają wrażenie kobiet szczęśliwych i spełnionych. Z każdym kolejnym spotkaniem wpadają w rutynę, tak samo jak ich osobiste życie, które przynajmniej w opowieściach zdaje się toczyć gładkimi koleinami ku wytyczonym celom. Za sprawą jednego strzału, który niespodziewanie pada pewnego wieczoru, wszystko wywraca się do góry nogami. Postawione w ekstremalnej sytuacji kobiety zaczynają odkrywać w swoich rozmowach swoje prawdziwe oblicza. Okazuje się, że to co mówiły o sobie było wyidealizowanym obrazem ich życia. Pisarka uzmysławia nam fakt, że sylwetką nie wyrazimy tak wiele, jak właśnie oczami zgodnie z powiedzeniem „język może ukryć prawdę, ale oczy- nigdy”. Panie stwierdziły, że książka jest warta przeczytania.

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk