Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

logoczyt0911

8 września podczas Biesiady Literackiej w Bebelnie odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, siódma odsłona Narodowego Czytania. Tym razem wybraną lekturą zostało "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Uroczystość literacką rozpoczęła projekcja filmu dokumentalnego poświęcona nie tylko historii Bebelna. Następnie, w hołdzie przodkom pisarza Stefana Żeromskiego, którzy zarządzali dobrami bebelskimi, uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę. Fragmentem listu od prezydenta: „W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi” prowadzące biesiadę Joanna Szydłowska oraz Edyta Wilcząb zaprosiły do wspólnej lektury „Przedwiośnia”. Pierwsze fragmenty powieści odczytali burmistrz Grzegorz Dziubek oraz starosta Jerzy Suliga.

Wspólnemu czytaniu towarzyszyły występy wokalne chóru parafialnego z Bebelna, oraz konkursy kulinarny i wiedzowy poświęcony życiu Stefana Żeromskiego. Uczestnicy biesiady mogli także podziwiać występ kabaretu Lejdis z Motyczna, który przygotował inscenizację z życia międzywojennej wsi opisanej w powieści. Czytelnicze spotkanie uatrakcyjniła przygotowana przez Bibliotekę Publiczną we Włoszczowie wystawa poświęcona życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Dodatkowo na stoisku można było otrzymać okolicznościowy stempel nadesłany przez Kancelarię Prezydenta RP.

Biesiada literacka przygotowana przez OSP w Bebelnie odbywała się w partnerstwie z Biblioteką Publiczną we Włoszczowie. Udział w niej wzięły również koła gospodyń wiejskich m.in. z Bebelna, Konieczna, Przygradowa, Motyczna, Woli Wiśniowej, Dąbia, Gościnecina, Czarncy, Jeżowic, Kurzelowa. Na pamiątką uczestnictwa w tym literackim wydarzeniu Biblioteka Publiczna we Włoszczowie podarowała kołom i stowarzyszeniom powieść ze stemplem Narodowego Czytania, gmina śpiewnik „Głosy Ojczyzny” oraz okolicznościową pocztówkę. Czas spędzony na literackiej biesiadzie, był okazją do inspirującej refleksji i przypomnienia treści ważnych dla naszej historii i kultury.