Wakacje w Bibliotece

logowakacje0717

W dniach od 3 do 12 lipca w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyły się zajęcia wakacyjne, w których brały udział dzieci w wieku od 5 do 9 lat.

Na pierwszych zajęciach pod hasłem „Mali strażnicy przyrody” dzieci, w grupach wykonywały ekogadżety. Wykazały się dużą kreatywnością, tworząc kuchenkę, półkę na samochody resoraki, sukienki i torebki. Uczestnicy rozwiązywali również ekologiczną krzyżówkę i rozmawiali o ochronie przyrody.

We wtorek 4 lipca odbył się wakacyjny piknik edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”, który miał na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w Sieci oraz posługiwania się Internetem. Uczestnicy poznali sieciakowych bohaterów serwisu społecznościowego: Ajpi, Netkę, Komla i Spociaka, którzy towarzyszyli im w zapoznawaniu się z zasadami bezpieczeństwa w Sieci. Obejrzeli także trzy kreskówki o przygodach drużyny sieciaków – pt. „Nie podawaj swoich danych”, „Zabezpiecz swój komputer”, „Mów, jeśli coś jest nie tak”. Dzięki nim dowiedzieli się, jakie zagrożenia czają się w Internecie, jak się przed nimi bronić i gdzie zgłaszać niepokojące sytuacje. Następnie dzieci zostały zaproszone do Sieciakowej Strefy Rozrywki, gdzie czekały na nich, kolorowanki, rebusy, zagadki i krzyżówki. Chętnie odpowiadały na pytania wylosowane w SiecioMacie Losującym dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.

W czwartek 5 lipca urządziliśmy sobie mały seans filmowy z bajkami na ścianie. Uczestnicy zobaczyli jak dawniej dzieci urozmaicały sobie czas i jakie bajki oglądały. Największe zainteresowanie wzbudził „Zorro” i „Pchła Szachrajka”. Oczywiście jak na każdym seansie filmowym nie zabrakło świeżego popcornu.

Na kolejnym spotkaniu pod hasłem „Bezpieczne wakacje” gościliśmy Panią sierż. Monikę Jałochę z KPP we Włoszczowie i Panią Aleksandrę Włodarczyk z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Włoszczowie. Policjantka rozmawiała z dziećmi na temat bezpieczeństwa podczas wakacji oraz bezpiecznego poruszania się po drodze. Przypomniała jakich zasad należy przestrzegać, aby wakacyjny wypoczynek był bezpieczny. Uczestnicy otrzymali od policjantki zawieszki i odblaskowe bransoletki. Pani Aleksandra Włodarczyk, zwróciła uwagę na zdrowe odżywianie i dbanie o zęby. Dzieci oglądały edukacyjne bajki i chętnie dyskutowały.

Na zajęciach 11 lipca motywem przewodnim były morza i oceany. Dzieci przeglądały książki popularnonaukowe, a następnie wykonywały makiety podwodnego świata. W ich akwariach pływały rekiny, rybki, meduzy a nawet syreny.

Na ostatnich zajęciach dzieci wykonywały swoją zabawkę. Z płyt CD oraz korków powstały kolorowe bączki, którymi dzieci bardzo chętnie kręciły. Bawiliśmy się także w skojarzenia i inne gry zespołowe.

Zajęcia wzbogacone były o gry i zabawy edukacyjne z chustą animacyjną oraz głośne czytanie bajek.

Na wszystkich spotkaniach dzieci miały możliwość nauki języka angielskiego. Codziennie przez 30 minut Pani Beata Janaczek z Centrum Językowego Sayes prowadziła zajęcia z języka angielskiego. Poprzez zabawę uczyła dzieci nowych słówek i piosenek. Na zakończenie dzieci otrzymały podziękowania za uczestnictwo w zajęciach. Były także upominki dla tych najbardziej aktywnych uczestników lekcji.

Bardzo dziękujemy Pani Patrycji Wroneckiej i Pani Beacie Janaczek za ciekawe lekcje.