Pokaz filmu „Wilk”

logowilk

W dniu 19 kwietnia 2018 roku W Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbył się pokaz filmu „Wilk”. Na spotkaniu obecny był reżyser - Dionizy Krawczyński.

Tytułowy Zbigniew Kruszelnicki "Wilk" to dowódca oddziału Armii Krajowej działającego w Kielcach i okolicy podczas II wojny światowej. Wiele akcji przeprowadzał ubrany w niemiecki mundur. Zasłynął głównie z akcji na Czerwonej Górze 31 maja 1944 roku, kiedy jego oddział przechwycił listę ponad 200 osób przeznaczonych do aresztowania, zabijając przy tym dwóch oficerów Gestapo. Partyzant poległ 5 czerwca 1944 roku w Miedzianej Górze podczas próby zdobycia niemieckiego samochodu wojskowego.

„To niezwykła opowieść o zwykłych chłopcach i dziewczętach, którzy by móc normalnie żyć – musieli walczyć. Działali, nie używając wielkich słów. Mieli tylko jeden cel. Osłabić wroga, przybliżyć Polskę do wyzwolenia. To prawdziwa historia o młodych ludziach, którzy czuli, że tak trzeba robić”– wyjaśnił Dionizy Krawczyński.

„Wilk” powstał w trakcie 13 dni zdjęciowych, podczas których na planie przewinęło się ponad 50 osób. Aktorami, którzy wcielili się w role partyzantów z oddziału „Wilka” oraz Niemców, zostali przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. W filmie można zobaczyć między innymi Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Dworek Laszczyków w Kielcach, lasy w okolicach Sielpi, rejony Radoszyc, Miedzianej Góry, Łopuszna, Włoszczowy oraz Małogoszcza.