Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pokaz filmu „Wilk”

logowilk

logowilk

W dniu 19 kwietnia 2018 roku W Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbył się pokaz filmu „Wilk”. Na spotkaniu obecny był reżyser - Dionizy Krawczyński.

Tytułowy Zbigniew Kruszelnicki "Wilk" to dowódca oddziału Armii Krajowej działającego w Kielcach i okolicy podczas II wojny światowej. Wiele akcji przeprowadzał ubrany w niemiecki mundur. Zasłynął głównie z akcji na Czerwonej Górze 31 maja 1944 roku, kiedy jego oddział przechwycił listę ponad 200 osób przeznaczonych do aresztowania, zabijając przy tym dwóch oficerów Gestapo. Partyzant poległ 5 czerwca 1944 roku w Miedzianej Górze podczas próby zdobycia niemieckiego samochodu wojskowego.

„To niezwykła opowieść o zwykłych chłopcach i dziewczętach, którzy by móc normalnie żyć – musieli walczyć. Działali, nie używając wielkich słów. Mieli tylko jeden cel. Osłabić wroga, przybliżyć Polskę do wyzwolenia. To prawdziwa historia o młodych ludziach, którzy czuli, że tak trzeba robić”– wyjaśnił Dionizy Krawczyński.

„Wilk” powstał w trakcie 13 dni zdjęciowych, podczas których na planie przewinęło się ponad 50 osób. Aktorami, którzy wcielili się w role partyzantów z oddziału „Wilka” oraz Niemców, zostali przede wszystkim członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. W filmie można zobaczyć między innymi Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Dworek Laszczyków w Kielcach, lasy w okolicach Sielpi, rejony Radoszyc, Miedzianej Góry, Łopuszna, Włoszczowy oraz Małogoszcza.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk