Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pozostałości I wojny światowej w powiecie włoszczowskim, kieleckim i jędrzejowskim. Fortyfikacje polowe, cmentarze wojenne, kwatery i mogiły.

logowoj0418

logowoj0418

W dniu 12 kwietnia 2018r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbył się wykład Pozostałości I wojny światowej w powiecie włoszczowskim, kieleckim i jędrzejowskim. Fortyfikacje polowe, cmentarze wojenne, kwatery i mogiły, który poprowadził Kamil Tomczyk - absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, społeczny opiekun zabytków, członek toruńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz niemieckich fortyfikacji polowych z okresu I i II wojny światowej oraz XIX i XX- wiecznych fortyfikacji Dolnej Wisły opowiedział o walkach na terenie naszego powiatu trwających od sierpnia do grudnia 1914r. Omówił metody poszukiwań fortyfikacji polowych, pozostałości po I wojnie światowej w oparciu o technologię LIDAR. Zaprezentowane zostało kilka miejsc, w których znajdują się dobrze zachowane pozostałości po polowych pozycjach niemieckich i rosyjskich na terenie trzech powiatów: włoszczowskim, kieleckim i jędrzejowskim.

W drugiej części przedstawiono zachowane cmentarze wojenne z lat 1914-1915 oraz nieistniejące cmentarze zlikwidowane w latach 30-tych XX wieku.

Kończąc, zaprosił na kolejne spotkanie dotyczące II wojny światowej , które odbędzie się po wakacjach.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk