Pozostałości I wojny światowej w powiecie włoszczowskim, kieleckim i jędrzejowskim. Fortyfikacje polowe, cmentarze wojenne, kwatery i mogiły.

logowoj0418

W dniu 12 kwietnia 2018r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbył się wykład Pozostałości I wojny światowej w powiecie włoszczowskim, kieleckim i jędrzejowskim. Fortyfikacje polowe, cmentarze wojenne, kwatery i mogiły, który poprowadził Kamil Tomczyk - absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, społeczny opiekun zabytków, członek toruńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz niemieckich fortyfikacji polowych z okresu I i II wojny światowej oraz XIX i XX- wiecznych fortyfikacji Dolnej Wisły opowiedział o walkach na terenie naszego powiatu trwających od sierpnia do grudnia 1914r. Omówił metody poszukiwań fortyfikacji polowych, pozostałości po I wojnie światowej w oparciu o technologię LIDAR. Zaprezentowane zostało kilka miejsc, w których znajdują się dobrze zachowane pozostałości po polowych pozycjach niemieckich i rosyjskich na terenie trzech powiatów: włoszczowskim, kieleckim i jędrzejowskim.

W drugiej części przedstawiono zachowane cmentarze wojenne z lat 1914-1915 oraz nieistniejące cmentarze zlikwidowane w latach 30-tych XX wieku.

Kończąc, zaprosił na kolejne spotkanie dotyczące II wojny światowej , które odbędzie się po wakacjach.