Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem

logodeh

logodeh

Jacek Dehnel, gość Dyskusyjnego Klubu Książki ściągnął do Biblioteki Publicznej we Włoszczowie w dniu 21 marca 2018 r. nie tylko członków Klubów DKK z Włoszczowy, Dobromierza, Kluczewska, Kurzelowa, Secemina, ale także dość liczne grono czytelników zainteresowanych jego twórczością.

 

Jacek Dehnel należy do czołówki młodych zdolnych, a jego literackie propozycje obejmują i wiersze, i powieści, i eseje, i felietony. Jego publikacje ukazały się m.in. w „Kwartalniku Artystycznym”, „Studium”, „Toposie” i „Tytule”. Tłumaczy też poezję i teksty piosenek. Zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Jest laureatem wielu nagród literackich, a także Nagrody Kościelskich w 2005 roku i Paszportu Polityki w 2006. Był pięciokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, raz do Nagrody Szymborskiej. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, łotewski, słowacki i słoweński. Jest autorem tomików poezji: „Żywoty równoległe”, „Wyprawa na południe”, „Wiersze”, „Brzytwa okamgnienia”, „Ekran kontrolny” oraz powieści „Kolekcja”, Lala”, „Rynek w Smyrnie”, „Balzakiana”, „Fotoplastikon”, „Saturn”, „Matka Makryna”, „Krivoklat”.

Początek spotkania Jacek Dehnel poświęcił na omówienie powieści kryminalnych "Tajemnica domu Heclów", „Rozdarta zasłona” napisanych razem z Piotrem Tarczyńskim jako Aniela Szymiczkowa. Szczegółowo wytłumaczył się z tego zabiegu literacko-wydawniczego – chcieli wyraźnie rozgraniczyć twórczość kryminalną, a więc w założeniu lżejszą i prostszą do napisania, od swojej poważnej pracy naukowej (Tarczyński jest tłumaczem, historykiem i amerykanistą, a Dehnel poetą i autorem tzw. literatury wyższej). Bardzo interesująco opowiadał o gruntownej kwerendzie historycznej, która poprzedziła pisanie obu tomów cyklu. Dzięki niej obraz Krakowa schyłku XIX wieku jest niezwykle drobiazgowy i dokładny, pojawia się wiele wątków z tzw. przesłaniem, fabuła jest „gęsta” i nie trąci sztucznością, a samo miasto staje się nieoczywistym, drugoplanowym bohaterem cyklu. Pisarz tłumaczył, z jakich elementów wspólnie z Piotrem Tarczyńskim stworzyli postać głównej bohaterki książek, profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej, skąd czerpali inspirację (literatura – głównie panna Marple i Aniela Dulska, ale też całe zastępy przodkiń – ciotek, babć i ich kuzynek).

W dalszej części spotkania Jacek Dehnel przeczytał frag. z najbardziej znanej powieści „Lala”, opowiedział również o pracy nad książką.

Uczestnicy spotkania mieli oczywiście wiele pytań do autora, na przykład o jego warsztat pracy. Skąd u autora wzięło się zamiłowanie do pisarstwa? Chęć pisania narodziła się już bardzo wcześnie. Mówił o tym, jak bardzo droga i bliska jest mu babcia, która czytywała mu książki do poduszki i która także obudziła w nim zamiłowanie do literatury. Jacek Dehnel śmiał się, że zamiast bajek typowych dla dzieci, czytywano mu baśnie Braci Grimm, pełne grozy, które bardzo lubił. W wieku 8 lat, miał się już zapoznać z „Hamletem”. Wpajano mu także wiedzę o starożytności. Wychował się na „Mitologii” Jana Parandowskiego. Stąd tak dużo wie o mitach, legendach, wielkich bohaterach mitologicznych. To właśnie w tomiku zatytułowanym „Brzytwa okamgnienia” występowały postacie z mitów. Nie ma jednego jedynego ulubionego twórcy, przyznaje się do wielu miłości, z polskich pisarzy wymienił jedynie Brunona Schulza, z obcych - m.in. Marqueza, Cortazara czy Manna. Ale także White'a czy Coetzee'go. Do ulubionych poetów zaliczył Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławę Szymborską. Padło także pytanie: - Czym się interesuje poza pisaniem i wydawaniem książek? W wolnym czasie, tak dla hobby, zbiera stare dziewiętnastowieczne fotografie, których ma już około 8 tys.

Kończąc spotkanie Jacek Dehnel przeczytał jeszcze kilka swoich wierszy. Był także czas na indywidualne rozmowy z pisarzem, czy wspólne zdjęcie. Spotkanie należało do bardzo udanych. Odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dzięki środkom z Instytutu Książki oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk