Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem

logodeh

Jacek Dehnel, gość Dyskusyjnego Klubu Książki ściągnął do Biblioteki Publicznej we Włoszczowie w dniu 21 marca 2018 r. nie tylko członków Klubów DKK z Włoszczowy, Dobromierza, Kluczewska, Kurzelowa, Secemina, ale także dość liczne grono czytelników zainteresowanych jego twórczością.

Jacek Dehnel należy do czołówki młodych zdolnych, a jego literackie propozycje obejmują i wiersze, i powieści, i eseje, i felietony. Jego publikacje ukazały się m.in. w „Kwartalniku Artystycznym”, „Studium”, „Toposie” i „Tytule”. Tłumaczy też poezję i teksty piosenek. Zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Jest laureatem wielu nagród literackich, a także Nagrody Kościelskich w 2005 roku i Paszportu Polityki w 2006. Był pięciokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, raz do Nagrody Szymborskiej. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, łotewski, słowacki i słoweński. Jest autorem tomików poezji: „Żywoty równoległe”, „Wyprawa na południe”, „Wiersze”, „Brzytwa okamgnienia”, „Ekran kontrolny” oraz powieści „Kolekcja”, Lala”, „Rynek w Smyrnie”, „Balzakiana”, „Fotoplastikon”, „Saturn”, „Matka Makryna”, „Krivoklat”.

Początek spotkania Jacek Dehnel poświęcił na omówienie powieści kryminalnych "Tajemnica domu Heclów", „Rozdarta zasłona” napisanych razem z Piotrem Tarczyńskim jako Aniela Szymiczkowa. Szczegółowo wytłumaczył się z tego zabiegu literacko-wydawniczego – chcieli wyraźnie rozgraniczyć twórczość kryminalną, a więc w założeniu lżejszą i prostszą do napisania, od swojej poważnej pracy naukowej (Tarczyński jest tłumaczem, historykiem i amerykanistą, a Dehnel poetą i autorem tzw. literatury wyższej). Bardzo interesująco opowiadał o gruntownej kwerendzie historycznej, która poprzedziła pisanie obu tomów cyklu. Dzięki niej obraz Krakowa schyłku XIX wieku jest niezwykle drobiazgowy i dokładny, pojawia się wiele wątków z tzw. przesłaniem, fabuła jest „gęsta” i nie trąci sztucznością, a samo miasto staje się nieoczywistym, drugoplanowym bohaterem cyklu. Pisarz tłumaczył, z jakich elementów wspólnie z Piotrem Tarczyńskim stworzyli postać głównej bohaterki książek, profesorowej Zofii Szczupaczyńskiej, skąd czerpali inspirację (literatura – głównie panna Marple i Aniela Dulska, ale też całe zastępy przodkiń – ciotek, babć i ich kuzynek).

W dalszej części spotkania Jacek Dehnel przeczytał frag. z najbardziej znanej powieści „Lala”, opowiedział również o pracy nad książką.

Uczestnicy spotkania mieli oczywiście wiele pytań do autora, na przykład o jego warsztat pracy. Skąd u autora wzięło się zamiłowanie do pisarstwa? Chęć pisania narodziła się już bardzo wcześnie. Mówił o tym, jak bardzo droga i bliska jest mu babcia, która czytywała mu książki do poduszki i która także obudziła w nim zamiłowanie do literatury. Jacek Dehnel śmiał się, że zamiast bajek typowych dla dzieci, czytywano mu baśnie Braci Grimm, pełne grozy, które bardzo lubił. W wieku 8 lat, miał się już zapoznać z „Hamletem”. Wpajano mu także wiedzę o starożytności. Wychował się na „Mitologii” Jana Parandowskiego. Stąd tak dużo wie o mitach, legendach, wielkich bohaterach mitologicznych. To właśnie w tomiku zatytułowanym „Brzytwa okamgnienia” występowały postacie z mitów. Nie ma jednego jedynego ulubionego twórcy, przyznaje się do wielu miłości, z polskich pisarzy wymienił jedynie Brunona Schulza, z obcych - m.in. Marqueza, Cortazara czy Manna. Ale także White'a czy Coetzee'go. Do ulubionych poetów zaliczył Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławę Szymborską. Padło także pytanie: - Czym się interesuje poza pisaniem i wydawaniem książek? W wolnym czasie, tak dla hobby, zbiera stare dziewiętnastowieczne fotografie, których ma już około 8 tys.

Kończąc spotkanie Jacek Dehnel przeczytał jeszcze kilka swoich wierszy. Był także czas na indywidualne rozmowy z pisarzem, czy wspólne zdjęcie. Spotkanie należało do bardzo udanych. Odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dzięki środkom z Instytutu Książki oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.