O pisarzach i kaligrafii

logo0308

W dniu 05.03.2018 roku W FILII BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ w Czarncy odbyły się zajęcia poświęcone pisarzom w związku z Międzynarodowym Dniem Pisarza obchodzonym 3 marca.

Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Czarncy wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Andzel. Na początku spotkania uczestnicy tworzyli łańcuch skojarzeń do słowa PISARZ. Potem zapoznali się z sylwetkami wybranych pisarzy, między innymi: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej. Następnie analizowali pozycje książkowe zaprezentowane na tematycznej wystawce, dotyczącej: ogólnej wiedzy o języku, historii piśmiennictwa, początków piśmiennictwa w języku polskim, ciekawostek o najczęściej używanych językach oraz zagadek egipskich hieroglifów.

Zebrana młodzież mogła sprawdzić również swoją wiedzę na temat pisarzy podczas kwizu, który polegał na losowym wybieraniu pytań ze szklanej kuli. Kolejna część spotkania poświęcona była kaligrafii. Pani bibliotekarka wyjaśniła co to jest kaligrafia, czemu służy, wskazała na korzyści płynące z ćwiczeń kaligraficznych, powołując się na ostatnia badania, które udowodniły, że osoby piszące odręcznie mają lepszą pamięć i bogatsze słownictwo.

Na zakończenie uczniowie wykonali proste ćwiczenie kaligraficzne, polegające na narysowaniu linii składających się na kształt pióra. Podobne ćwiczenia wykonywali również uczniowie z klasy VI. Młodsze dzieci w tym dniu bawiły się w zabawę ruchową "bajkowy pościg".