,,Zimowe zabawy z Biblioteką”

logofer0301

Podczas ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Koniecznie zorganizowała cykl zajęć dla dzieci, popularyzujących w atrakcyjny sposób książkę i czytelnictwo, a przede wszystkim ukazujących bibliotekę jako miejsce dobrej zabawy. Zajęcia odbyły się w drugim tygodniu ferii, a ich hasło brzmiało ,,Zimowe zabawy z Biblioteką”.

Dnia 21 lutego odbyły się zajęcia pod hasłem ,, Dzieci w sieci – czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu”. Celem zajęć było uświadomienie uczestnikom jakie zagrożenia niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Podczas zajęć dzieci rozmawiały z bibliotekarką na temat bezpieczeństwa w Internecie, uzależnienia od Internetu i cyberprzemocy. Uczestnicy spotkania opowiedzieli o swoich doświadczeniach w sieci i o tym jakie strony internetowe najczęściej odwiedzają. Bawili się w zabawę ,,Rozmowa przez Internet” oraz wysłuchali kilku opowiadań z książki pt.: "Dzieci w sieci dobrych manier" Zofii Staniszewskiej , która w przystępny i zabawny sposób zgłębia tajniki etykiety w sieci , zajmując się kulturą wpisów na portalach społecznościowych , blogach oraz użytkowaniem smartfonów i tabletów.

Tematem kolejnego spotkania, które odbyło się 22 lutego były "Nasze pasje". Uczestnicy zajęć rozmawiali o pożytecznych i bezpiecznych formach spędzania wolnego czasu oraz o swoich zainteresowaniach. Poznali takie pojęcia jak hobby, hobbista, kolekcjoner, numizmatyka czy filatelistyka. Dzieciaki rozwiązywały krzyżówkę tematyczną i quiz dotyczący różnych rodzajów zainteresowań. Dużo śmiechu sprawiła im zabawa "Pytanie czy wyzwanie".

Bibliotekarka podczas ferii odwiedziła także przedszkolaki. Tym razem dzieci przeniosły się do bajkowej krainy Arendell, ponieważ tematem spotkania był lubiany przez wszystkie dzieci film animowany pt.: "Kraina Lodu". Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej rozmowy na temat filmu. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące głównych bohaterów. Bawiły się w zabawy ruchowe i zręcznościowe oraz wysłuchały opowiadania ze zbioru pt.: "Kraina Lodu. Krótkie opowieści na dobranoc". Na koniec rysowały sympatyczną postać bałwanka Olafa.