Japońskie opowieści Marzeny Kądzieli

logo20180218

W czwartkowe popołudnie 15 lutego 2018 r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się spotkanie autorskie „W pogoni za gejszą” z Marzeną Kądzielą. Pani Marzena jest redaktorką kieleckiej gazety „Echa Dnia” oraz podróżniczką. Urodziła się we Włoszczowie, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od wielu lat mieszka i pracuje w Końskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. To właśnie Stowarzyszenie przyznało jej w grudniu poprzedniego roku doroczną nagrodę „Za najlepsze publikacje turystyczne w 2016 roku”. Dotychczas odwiedziła ponad 100 krajów, a przybyłym gościom opowiedziała o jednej z tych wypraw, a mianowicie podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni – Japonii.

Podczas swoich opowieści o tym niezwykłym kraju redaktorka ukazywała piękno krajobrazu Japonii, jej architekturę, zabytki i piękne parki, religię, kulturę i panujące obyczaje. Szczegółowo opisywała uroki Święta Hanami - Święta Kwitnącej Wiśni, w trakcie którego zwiedzała japońskie wyspy. To czas, gdy Japończycy i turyści z całego świata podziwiają bajeczne drzewa, biorą udział w koncertach, zabawach, wystawach, piknikach. Pokazywała również slajdy z przepięknymi ogrodami i niezwykle wypielęgnowanymi parkami, w których pomimo braku koszy na śmieci jest bardzo czysto, bowiem Japończycy nie śmiecą, papierki zabierają ze sobą, chowając je w torebkach lub kieszeniach. Nie zabrakło również wesołych przygód z nowinkami technicznymi, nie spotykanymi w Polsce. Podróżniczkę szczególnie zachwyciły w Japonii szybkie pociągi – shinkanseny. Opowieści pani Marzeny Kądzieli połączone z prezentacją zdjęć wzbudziły ogromne zaciekawienie wśród licznie zgromadzonej publiczności, która z entuzjazmem chłonęła opowieści o wspaniałych miejscach i spotkanych ludziach, o ich życiu codziennym, kuchni, świętowaniu, modzie, a także o tajemniczych gejszach.

Na zakończenie Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek wraz z dyrektor biblioteki Anną Adamczyk wręczył Pani Marzenie bukiet kwiatów w ramach podziękowania za przybycie i możliwość podzielenia się odczuciami i wrażeniami z jednej ze swoich podróży.

Fot. Michał Piorun i Biblioteka Publiczna we Włoszczowie