Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Japońskie opowieści Marzeny Kądzieli

logo20180218

logo20180218

W czwartkowe popołudnie 15 lutego 2018 r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się spotkanie autorskie „W pogoni za gejszą” z Marzeną Kądzielą. Pani Marzena jest redaktorką kieleckiej gazety „Echa Dnia” oraz podróżniczką. Urodziła się we Włoszczowie, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od wielu lat mieszka i pracuje w Końskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. To właśnie Stowarzyszenie przyznało jej w grudniu poprzedniego roku doroczną nagrodę „Za najlepsze publikacje turystyczne w 2016 roku”. Dotychczas odwiedziła ponad 100 krajów, a przybyłym gościom opowiedziała o jednej z tych wypraw, a mianowicie podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni – Japonii.

 

Podczas swoich opowieści o tym niezwykłym kraju redaktorka ukazywała piękno krajobrazu Japonii, jej architekturę, zabytki i piękne parki, religię, kulturę i panujące obyczaje. Szczegółowo opisywała uroki Święta Hanami - Święta Kwitnącej Wiśni, w trakcie którego zwiedzała japońskie wyspy. To czas, gdy Japończycy i turyści z całego świata podziwiają bajeczne drzewa, biorą udział w koncertach, zabawach, wystawach, piknikach. Pokazywała również slajdy z przepięknymi ogrodami i niezwykle wypielęgnowanymi parkami, w których pomimo braku koszy na śmieci jest bardzo czysto, bowiem Japończycy nie śmiecą, papierki zabierają ze sobą, chowając je w torebkach lub kieszeniach. Nie zabrakło również wesołych przygód z nowinkami technicznymi, nie spotykanymi w Polsce. Podróżniczkę szczególnie zachwyciły w Japonii szybkie pociągi – shinkanseny. Opowieści pani Marzeny Kądzieli połączone z prezentacją zdjęć wzbudziły ogromne zaciekawienie wśród licznie zgromadzonej publiczności, która z entuzjazmem chłonęła opowieści o wspaniałych miejscach i spotkanych ludziach, o ich życiu codziennym, kuchni, świętowaniu, modzie, a także o tajemniczych gejszach.

Na zakończenie Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek wraz z dyrektor biblioteki Anną Adamczyk wręczył Pani Marzenie bukiet kwiatów w ramach podziękowania za przybycie i możliwość podzielenia się odczuciami i wrażeniami z jednej ze swoich podróży.

Fot. Michał Piorun i Biblioteka Publiczna we Włoszczowie

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk