Dzień Bezpiecznego Internetu

BUwDBI

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji, jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby. Służy ochronie naszej prywatności a także budowaniu reputacji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, ksenofobią. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

W dniu 8 lutego 2018 bibliotekarki z Biblioteki Publicznej we Włoszczowie odwiedziły dzieci z grupy „Słoneczka” i „Muchomorki” z Przedszkola Samorządowego Nr 2 we Włoszczowie oraz grupę „Misiaczków” z Przedszkola Samorządowego Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Na początku uczestnicy spotkania wysłuchali krótkiej pogadanki na temat powstania Dnia Bezpiecznego Internetu. Następnie bibliotekarka przeczytała bajkę pt.: „Mój przyjaciel Necio”, która w przystępny sposób zapoznała przedszkolaków z pojęciami: komputer, Internet. Dzieci rozwiązywały zadania, quizy i krzyżówki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Podczas zajęć rozmawiały z bibliotekarką na temat możliwości i zagrożeń, jakie daje Internet oraz zapoznały się z zasadami, jakimi należy kierować się podczas korzystania z sieci. Podzieliły się również swoimi doświadczeniami związanymi z komputerami i Internetem. Prowadząca zajęcia miała też dla dzieci przygotowane wcześniej zadania. Pierwsze z zadań polegało na odnalezieniu i pokolorowaniu liter na klawiaturze oraz utworzeniu z nich wyrazów NECIO i RYBA. Kolejnym zadaniem było pokolorowanie wybranego obrazka - robota Necia i spociaków Netkę i Spociaka. Bibliotekarka przyłączyła się do zabawy i wspólnie z dziećmi zagrała w grę ruchową „Tworzymy sieć”.

Dzieci poznały stronę internetową www.necio.pl, która jest przeznaczona dla najmłodszych użytkowników Internetu. Gry, które są zaproponowane na tej stronie uczą spostrzegawczości, logicznego i kreatywnego myślenia oraz rozwijają zmysł obserwacji. W trakcie spotkania słuchaliśmy piosenek Necia odtwarzanych z płyty CD.

Na zakończenie przedszkolaki otrzymały odznaczenia za udział w „Dniu Bezpiecznego Internetu”.