Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 28 grudnia 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK działającego przy Bibliotece Publicznej we Włoszczowie. Wzięło w nim udział 11 klubowiczek, które dyskutowały o dwóch różnych książkach: A. Klejzerowicz „Czarownica” oraz Dominik Dán „Grzech nasz codzienny”.

czarownica

„Czarownica” Anny Klejzerowicz, to powieść obyczajowa, w której sugerując się tytułem, daremnie szukać magii, czarów, zaklęć i tym podobnych. Chociaż jakaś magia w tej książce jest, ale inna, na co wskazało kilka klubowiczek. Przyglądając się okładce i wpatrującw oczy tej małej dziewczynki, która ma być namiastką jednej z głównych bohaterek, można odczuć coś w rodzaju tajemniczej magii. Książka może być przewodnikiem po ludzkich uczuciach, które często działają na siebie antagonistycznie i w pewnym momencie zatrzymując się na skraju, wywracają życie człowieka do góry nogami. Porusza tematy ważne i trudne, sięgając po wątki rozbitych rodzin, alkoholizmu, sieroctwa, adopcji i gotowości do rodzicielstwa. Pod tym względem jest naprawdę godna polecenia, bo to sprawy, o których warto mówić, pisać i czytać.

dan

Dominik Dán to pseudonim autora słowackich kryminałów z detektywem Richardem Krauzem w roli głównej. Na spotkaniu omawiałyśmy jedną z jego powieści „Grzech nasz codzienny”. Książka zebrała wiele pochwał. Na plus oceniłyśmy pomysł na podzielenie akcji na dwie linie czasowe - częsty zabieg w kryminałach. Widzimy co dzieje się po zbrodni i to, co do niej doprowadziło. Autor dawkuje informacje z wyczuciem, w żadnym momencie wątki się nie wyprzedzają, to co wie czytelnik, wiedzą też policjanci. Klubowiczki zwróciły też uwagę, że powieść jest momentami przerażająca i brutalna, ale nie chodzi tylko tutaj o jakieś obrzydliwe sceny. Autorowi udało się uchwycić okropność ludzkiej natury i to jakim można być wobec drugiego człowieka. Najważniejsza jednak w tej książce jest obojętność, nasz grzech codzienny. Autor opisuje ją beznamiętnie, nie moralizuje, a pokazuje, jak niewiele czasem potrzeba zaangażowania, aby uratować komuś życie. Niestety, nie czarujmy się, wielu z nas pozostaje obojętnym, odwraca wzrok i pędzi dalej. I często nawet nie chodzi tu o to, ze jesteśmy zajęci swoimi sprawami, po prostu wolimy nie widzieć. Autor zaoferował nam dobry kryminał, ale chwytający za serce, bo ofiarą jest dziecko. Polecamy!

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 25 stycznia 2018r.