Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

Przedostatnie w 2017 r. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 30 listopada. Wzięło w nim udział 10 pań, które długo dyskutowały o przeczytanych książkach.

grunt

"Grunt pod nogami" jest zbiorem przemyśleń zapisanych w formie 23 kazań. Książkę czyta się łatwo. Prostota i autentyczność – oto, czym urzeka ksiądz Jan Kaczkowski, na co zwróciły uwagę klubowiczki. Wszystko o czym czytamy w książce wynika z osobistych doświadczeń, godzenia się ze śmiercią i chorobą. Ksiądz Jan Kaczkowski mówi o stanach ostatecznych, o godnym żegnaniu się z bliskimi i strachu przed odchodzeniem. Podkreśla ważną rolę sakramentów, dobrej spowiedzi i budowaniu relacji z rodziną i przyjaciółmi, tak by w ostatniej chwili nie żałować nienaprawionych spraw. Jego książka sprowadza czytelnika na ziemię i przypomina mu, że musi być zawsze przygotowanym na rzeczy ostateczne. Główną myślą kazań jest natomiast zdanie: „Grunt to twardo stąpać po ziemi, nie przestając patrzeć w niebo”. Jestem niezwykle zbudowana lekturą "Gruntu..." – kilkakrotnie podkreślała jedna z klubowiczek. Zgodnie polecamy tę książkę każdemu, niezależnie od przekonań i od wieku, gdyż każdy znajdzie w niej coś dla siebie i na pewno nie będzie zawiedziony.

kobiety

„Kobiety z Czerwonych Bagien” to druga powieść Grażyny Jeromin-Gałuszka, którą czytałyśmy w ramach DKK. „Kobiety z Czerwonych Bagien” to ciekawa, ciepła powieść, w której teraźniejszość przeplata się na zmianę z przeszłością. To saga rodzinna kilku pokoleń kobiet, które dzięki swej sile i determinacji zdołały pokonać wiele przeciwności losu . Nie poddawały się, tylko szły w życiu do przodu, mając w sercu wielką miłość i troskę o bliskich. Chciały uszczęśliwić wszystkich trafiających na Czerwone Bagna. W książce możemy znaleźć wiele pozytywów, bo autorka tworzy zróżnicowanych, ciekawych bohaterów, bardzo dobrze prowadzi narrację, pilnuje tempa i umie zaskoczyć, dba o realizm, a przy tym ma poczucie humoru. Choć historie bohaterek książki nie zawsze są szczęśliwe, to podczas lektury na czytelnika spływa błogi stan wyciszenia i spokoju. Jednogłośnie wszystkie Panie z naszego klubu polecają tę lekturę zwłaszcza na długie jesienne wieczory.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 28 grudnia 2017 r.