Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0

logoczytanie0112

We wtorek 28 listopada 2017 roku w naszej bibliotece odbyły się fantastyczne warsztaty „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0”, które miały na celu promocję czytelnictwa połączoną z programowaniem. W dobie smartfonów, tabletów, komputerów coraz trudniej zachęcić młodzież do czytania.

Podczas spotkania czwartoklasiści z SP nr 2 i siódmoklasiści z SP nr1 mieli możliwość wykazania się kreatywnością. Zajęcia przeprowadzone przez instruktorki ze Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej „Meritum” z Krakowa, panie: Marzenę Milanowską i Kamilę Chyży bazowały na tekstach ze zbioru „Bajki robotów” Stanisława Lema.

Scenariusz zajęć obejmował czytanie i analizę tekstu opowiadania, które było wstępem do fantastycznej zabawy, tworzenia scenografii, robienia spontanicznej inscenizacji, zbudowania i zakodowania robota z klocków LEGO MINDSTORMS EV3. Efektem końcowym było nagranie filmu inspirowanego przeczytanym tekstem. Uczestnicy początkowo podchodzili z rezerwą, ale wraz z rozwojem akcji coraz bardziej angażowali się w działanie. Zarówno młodsza jak i starsza grupa wykazała się niezwykłymi zdolnościami manualnymi i artystycznymi, dużą wyobraźnią i humorem, dzięki temu powstały kosmiczne scenerie i świetne filmy.

Projekt „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.