Jesienne wieczory z kryminałem

jeskrym

Powieści kryminalne od lat wzbudzają emocje i są chętnie czytane. Kochamy w nich zwroty akcji, zawiłe intrygi, barwnych bohaterów, wyjście poza schemat lub przeciwnie grę z konwencją. Zagadki detektywistyczne angażują, relaksują i dają satysfakcję, gdy uda się nam wskazać kto jest mordercą!

Oto lista wybranych, charakterystycznych i czasem ekscentrycznych bohaterów kryminalnych powieści. Zachęcamy do czytania!

Jane Marple

Panna Marple to postać stworzona przez Agathę Christie. Detektyw – amator, która na pozór jest typową, trochę wścibską starą panną. Zagadki kryminalne rozwiązuje z niezwykłą bystrością umysłu. Sprawia wrażenie rozkojarzonej i nieporadnej kobiety, jednak myśli przenikliwie i trafnie, stosuje dedukcję, zna się na psychologii – dzięki temu zawsze potrafi zdemaskować przestępcę. To bardzo pozytywna i zabawna postać, którą możemy m.in. poznać w „Morderstwo na plebanii”, „Noc w bibliotece”, „4.50 z Paddington”, „Nemezis”, „Hotel Bertram”, Karaibska tajemnica”.

Herkules Poirot

Detektyw pojawił się w ponad 30 powieściach Agathy Christie. To były oficer policji, który po I wojnie światowej przeprowadził się do Anglii i rozpoczął karierę prywatnego detektywa. Cechuje go mały wzrost, starannie pielęgnowane wąsy i obsesja na punkcie porządku, a także pogarda wobec klasycznych metod detektywistycznych. Poirot stawia raczej na psychologię zbrodni. Pierwsza książka w której wystąpił to „Tajemnicza historia w Styles” z 1920 roku. Najbardziej znane to „Morderstwo w Orient Expressie”, „Karty na stół” czy „Śmierć na Nilu”. W ostatniej książce „Kurtyna”, wydanej w 1975 roku, Christie uśmierciła stworzoną przez siebie postać. Jak sama przyznała, miała go już po prostu dość W gazecie New York Times w dniu 6 sierpnia 1975 ukazał się symboliczny nekrolog popularnego detektywa.

Jack Reacher

Jack Reacher jest głównym bohaterem powieści i opowiadań brytyjskiego pisarza Lee Childa. Jack to twardy zawodnik – były major Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych. 13 lat służył w specjalnej jednostce do zajmowania się wyjątkowo trudnymi sprawami. Reacher ma 195 cm wzrostu, 127-centymetrowy obwód klatki piersiowej i waży około 100 kg. Lodowo-niebieskie oczy i włosy koloru ciemnoblond dopełniają wizerunek prawdziwego, amerykańskiego bohatera. Oczywiście Jack posiada bardzo wysportowane, naturalnie umięśnione ciało, bez zbędnej tkanki tłuszczowej. Cechuje go wyjątkowa siła i wytrzymałość. Przemierza samotnie Amerykę i walczy ze złem.

Komisarz Malin Fors

Komisarz Malina Fors, czyli główna bohaterka serii powieści kryminalnych autorstwa szwedzkiego pisarza Monsa Kallentofta. Choć jest postacią kontrowersyjną, ma niesamowity dar, którym jest niezwykła, wręcz nadnaturalna intuicja. W swoich śledztwach nie tyle stara się złapać sprawcę, ale doszukuje się przyczyn jego postępowania. Cykl o komisarz Malin Fors, chociaż jest spójną całością, którą łączą wątki prywatne pani komisarz, dzieli się na pewne części: Pory roku, czyli „Ofiarę w środku zimy”, „Śmierć letnią porą”, „Jesienną sonatę”, „Zło budzi się wiosną” oraz „Piątą porę roku”. Żywioły, czyli „Wodne anioły”, „Duchy wiatru”, „Ziemną burzę” oraz „Łowców ognia”. Zmysły, którą to część cyklu otwiera „Zapach diabła”.

Komisarz Wiktor Forst

Remigiusz Mróz stworzył niezwykle ciekawą postać, jaką jest komisarz Wiktor Forst. To taki prawdziwy glina z krwi i kości, który nie odpuszcza i podąża za mordercą wbrew wszystkiemu. Ma również swoje słabsze strony, ale dzięki nim jest bardziej ludzki i prawdziwy. Serię z komisarzem Forstem otwiera „Ekspozycja”. Następnie „Przewieszenie”, „Trawers”, „Deniwelacja”.

Joanna Chyłka

Remigiuszowi Mrozowi udało się stworzyć jedną z najciekawszych postaci kobiecych w literaturze popularnej ostatnich lat. Joanna Chyłka, bo o niej mowa, to bezwzględna prawniczka, która nigdy nie cofnie się przed niczym, a na jej drodze stają coraz to nowsze wyzwania. Jest twardzielką, która mówi, co myśli, robi, co uważa za słuszne, a przy tym jest babą z piekła rodem Aby poznać każdą ze spraw, w której wzięła udział, należy sięgnąć po któryś z tomów serii, opowiadającej o jej losach: „Kasacja”, „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”.

Harry Hole

To postać występująca w serii kryminałów napisanych przez norweskiego autora Jo Nesbø. Główny bohater liczącej dotychczas 10 części serii kryminałów to postać mroczna. Niepokorny i bezkompromisowy policjant ma niesamowity talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych, choć jego metody pracy są niekonwencjonalne. I za to go lubimy! Książka, w której pojawił się po raz pierwszy została wydana w 1997 roku – „Człowiek-nietoperz”. Następnie ukazały się „Karaluchy”, „Czerwone gardło”, „Trzeci klucz”, „Pentagram”, „Wybawiciel”, „Pierwszy śnieg”, „Pancerne serce”, „Upiory”, „Policja”, „Pragnienie”.

Kurt Wallander

Występuje w książkach Henninga Mankella. To zmęczony pracą detektyw, który przechodzi kryzys wieku średniego. Ma kłopoty ze zdrowiem, po zabiciu w obronie własnej człowieka podczas akcji, popada w alkoholizm i depresję. Mieszka sam, jego małżeństwo się rozpadło. Nie ma wielu przyjaciół, większość czasu poświęca pracy, ale z kolegami również nie utrzymuje kontaktów towarzyskich. Jest melancholikiem, rzadko miewa przebłyski geniuszu, ale dzięki intuicji potrafi powiązać odległe fakty i po tygodniach drobiazgowego śledztwa jest w stanie rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sprawy.

Cormoran Strike

J.K. Rowling, autorka przygód Harry’ego Pottera, stworzyła serię książek kryminalnych, których głównym bohaterem jest detektyw Cormoran Strike. Do tej pory ukazały się trzy powieści „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik”, „Żniwa zła” a obecnie Rowling pracuje nad czwartą z nich „Zabójcza biel”– jak zwykle pod pseudonimem Robert Galbraith.