XII Kongres Obywatelski

kongresobywatelski

W dniu 28 października 2017 roku odbył się XII Kongres Obywatelski pod hasłem "Partnerska i wspólna Polska. Szacunek - uczciwość - współpraca".

Podczas spotkania podsumowującego projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” Biblioteka Publiczna we Włoszczowie otrzymała podziękowanie za zorganizowanie debaty lokalnej poświęconej problematyce rozwoju lokalnego. Do raportu z trzech lat debat, w których wzięło udział ponad cztery tysiące liderów lokalnych odniósł się dr hab. Marek Rymsza, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wskazał on trzy refleksje po lekturze raportu:

1) „biblioteki i debaty w nich przeprowadzane reprezentują powszechny pozytywny trend - lokalne instytucje wychodzą z tradycyjnych ról i odpowiadają na potrzeby lokalnych społeczności;

2) obecny w debatach jest więziotwórczy charakter rozwoju lokalnego i poszukiwanie możliwości na ewolucję od zbiorowości, poprzez społeczność, aż do wspólnoty;

3) rozwój lokalny wymaga wieloaspektowej równowagi, odnalezienia złotego środka pomiędzy tym, co indywidualne i zbiorowe; tradycyjne i nowoczesne; zinstytucjonalizowane i oddolne”.