Październikowe spotkanie DKK w Kurzelowie

instytut new

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

25 października 2017r. odbyło się spotkanie dkk w Bibliotece Publicznej w Kurzelowie. Uczestniczyło w nim 5 pań.

Tematem spotkania była książka pisarza Armando L. Correa pt: „Niemka”.

To powieść, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a fikcja z faktami historycznymi. To dwa światy widziane oczami dziecka. Swoją koszmarną rzeczywistość u progu II wojny światowej przedstawia Hanna, dwunastoletnia Niemka. Jej historie przeplatają się z opowieściami Anny, mieszkanki współczesnego Nowego Jorku. Hanna zmuszona do ucieczki z kraju wraz z rodzicami wsiada na pokład transatlantyku St. Louis, który ma przewieźć niemieckich uchodźców na Kubę. Natomiast Anna nigdy nie poznała ojca, który zginął przed jej narodzeniem. Ucieczką Anny są prowadzone w wyobraźni rozmowy z ojcem. Jak przeplatały się losy tych dwóch narratorek i co je łączy? Przeczytajcie sami .

„Niemka” okazała się niezwykłą okazją, aby nie tylko przeżyć emocjonalną przygodę, ale także by dowiedzieć się o dramacie jaki przeżyli Żydzi zmuszeni do ucieczki z Niemiec oraz wczuć się w ich sytuację.

Powieść jest napisana przyjemnym, ciepłym i ujmującym stylem. Sugestywnie maluje obrazy ludzkich losów i wywołuje wiele emocji. W książkę zagłębiamy się z zainteresowaniem, sympatią i refleksją.

Powieść wciągająca akcją, warta uwagi ze względu na wielowątkowość, świetnie odmalowująca realia życia na przestrzeni 70 lat w różnych rejonach świata.