Spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak-Chojecką

logowalczak1610

W czwartek 12 października 2017 r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie gościła Agnieszka Walczak–Chojecka autorka poczytnych powieści obyczajowych. Zaczęła zajmować się literaturą już w wieku pięciu lat. Wtedy to ułożyła swój pierwszy wiersz. Później publikowała między innymi w „Poezji” i „Nowym wyrazie”. Pisała słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem w początkach jego kompozytorskiej kariery. Ich wspólne utwory wykonywał Emilian Kamiński. Jej artystyczne pasje nie ograniczały się wyłącznie do słowa pisanego. Zagrała jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa” (reż. Krzysztof Nowak) oraz śpiewała w awangardowym zespole.

W czasie studiów na Filologii Słowiańskiej UW (w latach: 1986 – 92) Walczak-Chojecka zajmowała się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyła się mieszkając ponad cztery lata w Belgradzie. Była współpracownikiem Radia Belgrad, III programu Polskiego Radia oraz pisała do czasopism muzycznych. Na kolejne dwadzieścia lat Agnieszkę Walczak-Chojecką pochłonęła praca w biznesie. Zajmowała najwyższe stanowiska - w tym Dyrektora Marketingu i Doradcy Zarządu, w dużych korporacjach. Odnosiła zawodowe sukcesy. Jednak w połowie 2012 roku zakończyła pracę w biznesie i powróciła do twórczości. Owocem tego są jej powieści „Dziewczyna z Ajutthai”, „Gdy zakwitną poziomki”, „Włoska symfonia” oraz trzytomowy cykl Sagi Bałkańskiej „Nie czas na miłość”, „Nie czas na zapomnienie”, „Nie czas na pożegnanie”.

Pisarka przybliżyła uczestnikom spotkania fabułę i fragmenty Sagi Bałkańskiej, która opowiada o niezwykle trudnych, choć nie tak dawnych czasach, dotyka prawdziwych i bardzo bolesnych dla mieszkańców byłej Jugosławii zdarzeń. Pani Agnieszka dała się poznać jako osoba otwarta, bezpośrednia i lubiąca kontakt z ludźmi. Jak sama przyznała jej pasją jest podróżowanie, a miejsca które odwiedza tworzą w jej głowie obrazy, które wykorzystuje w swoich powieściach. Jej wielkim marzeniem jest zobaczyć na kinowym ekranie film z własnym scenariuszem. Chcąc pomóc marzeniom, uczęszcza na roczny kurs scenopisarstwa. Przygotowuje się również do napisania kolejnej książki i będzie to opowieść o … artyście. Na koniec chętnie pozowała do pamiątkowych zdjęć i podpisywała swoje książki.