Udane spotkanie z Wojciechem Jagielskim

logojag

20 września 2017 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim – pisarzem, dziennikarzem i reporterem. Relacjonował i obserwował ponad 50 konfliktów zbrojnych m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Gruzji. Jagielski specjalizuje się w tematyce Afryki, Azji Środkowej i Południowej oraz Kaukazu. Jest autorem siedmiu książek m.in. „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwa o deszcz” (nominowana do Literackiej Nagrody NIKE), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (finalista NIKE), „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy”, „Wszystkie wojny Lary”.

Wojciech Jagielski jest laureatem wielu nagród. Otrzymał m.in. nagrody: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1995, tzw. polski Pulitzer), im. Dariusza Fikusa (2002) oraz złotą odznakę „Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej” (2005). Został odznaczony Odznaką Honorową Bene Merito (2009) w uznaniu „za wartościowe i odważne prezentowanie problematyki międzynarodowej”. W 2015 roku został zwycięzcą czwartej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego na festiwalu literatury podróżniczej w Rzymie. Choć jest porównywany do Ryszarda Kapuścińskiego, od początku podąża swoją własną pisarską drogą.

Podczas spotkania Wojciech Jagielski opowiadał o początkach swojej pracy. Zdecydował się zostać dziennikarzem, by móc podróżować do Afryki. Ten kontynent fascynował go od lat, przyciągał, nęcił. Polska Agencja Prasowa zaproponowała mu także pracę korespondenta na południowym Kaukazie oraz w Azji Środkowej. I tak stał się dziennikarzem piszącym o Afryce zwłaszcza o Ugandzie i RPA, o Afganistanie, Czeczeni, a wszystkie te rejony łączyła wojna, ciągłe konflikty zbrojne, rewolucje.W tych rejonach nieustannie ginęli i giną ludzie. Wojciech Jagielski spisywał ich historie, stawał się świadkiem ich dramatów, ocalił od zapomnienia. Jako korespondent widział wiele i doświadczył jeszcze więcej – wszystkich tych okropności, które nam ludziom żyjącym we względnie bezpiecznym, poukładanym europejskim świecie wydają się nie do pojęcia. A jednak ciągle się dzieją. Zaznaczył, że znajomość języka, dyspozycyjność i kompetencje są najważniejsze w pracy korespondenta. Aby o czymś opowiadać, trzeba wiedzieć 100 razy więcej od osób, dla których się opowiada. Należy obiektywnie, bez zbędnych emocji przekazywać te informacje, nie wartościując, nie oceniając.

Wspominał również o relacjach międzyludzkich, również o osobach mu bliskich jak żona Grażyna.

O swoich podróżach, tak przecież niebezpiecznych Wojciech Jagielski mówił z dużym dystansem, w sposób bardzo interesujący. Odpowiadał również na pytania licznej publiczności oraz prowadzących spotkanie – Katarzyny Standerskiej z fundacji CEdR, i dwóch uczennic z I LO we Włoszczowie - Katarzyny Struskiej oraz Katarzyny Jamróz. Po spotkaniu był czas na autografy i indywidualne pytania.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Centrum Edukacji dla Rozwoju w ramach zadania publicznego „A my czytamy”, realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Włoszczowa.