Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
                   w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Dyskusyjny Klub Książki działa pod patronatem Instytutu Książki

W dniu 29 maja 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 11 klubowiczek. Tym razem dyskusja przebiegała wokół książki „Sońka” Ignacego Karpowicza oraz Claire Dunn „365 dni bez zapałek. Jak rok w australijskim buszu odmienił moje życie”.

sonka

"Sońka" Ignacego Karpowicza porusza wiele trudnych i ważnych tematów, jak opis pogranicza polsko-białoruskiego, wojna, holokaust, śmierć, miłość. Książka opowiada historię przypadkowego spotkania starej szeptuchy z niewielkiej wsi na białostocczyźnie z młodym, kontrowersyjnym reżyserem teatralnym, robiącym karierę w Warszawie. Spotkanie to stało okazją do swoistej spowiedzi Soni, snucia wspomnień o ciężkim życiu, o wielkiej miłości i olbrzymim cierpieniu. Klubowiczki były szczerze poruszone losami Soni, która pokochała Niemca. Wspólnie zastanawiałyśmy się, czy w czasie wojny podobne historie często się zdarzały. Czy można kochać wroga i mordercę i czy można dla miłości poświęcić wszystko, także życie najbliższych. Książka niewątpliwie wzrusza i skłania do refleksji. Zostawia czytelnika z pytaniami, na które sam musi poszukać odpowiedzi. Dodatkowo książka posiada świetną konstrukcję i jest napisana językiem sprawnym, soczystym, precyzyjnym i oszczędnym. Czyta się ją z zainteresowaniem. Polecamy!

365

Odcięcie od cywilizacji, życie w buszu, konieczność wyostrzenia wszystkich zmysłów i… powiew wolności. Wszystko to znajdziemy w książce „365 dni bez zapałek” Claire Dunn. To książka o poznawaniu siebie. Dzięki ekstremalnym warunkom Claire dokonuje analizy swojego postępowania oraz walczy z własnymi słabościami. Uczy się również szacunku do natury oraz miłości do Ziemi. Czuje swoją słabość w tym wielkim świecie. Zdaje sobie nagle sprawę jak małym trybikiem jest w tym wszystkim. Bohaterka rozmawia z eukaliptusem, a nim zetnie drzewo pyta się o pozwolenie. Wszystko dlatego, że ma wrażenie, że potrzebuje akceptacji świata. Miłym dopełnieniem są zdjęcia zamieszczone w książce, na których można zobaczyć bohaterkę podczas wykonywania codziennych czynności. Po książkę warto sięgnąć, a czytając zastanowić się nad tym co tak naprawdę jest dla nas ważne w życiu. To dobra książka – zwłaszcza wtedy, gdy zaczyna nam dokuczać coś na kształt wypalenia – i to bez różnicy, w jakiej dziedzinie życia. Pozwala naładować akumulatory. Polecamy!