Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu – Przedborski Park Krajobrazowy

ppk logo

Dnia 30 maja 2017 roku bibliotekarze powiatu włoszczowskiego wraz z instruktorką wojewódzką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach uczestniczyli w corocznym seminarium powiatowym. Przedborski Park Krajobrazowy zwiedziliśmy pod opieką przewodnika turystycznego Michała Pioruna, który pokazał nam najciekawsze rezerwaty przyrody powiatu włoszczowskiego: rezerwat leśny „Bukowa Góra” i rezerwat stepowy pochodzenia antropogenicznego „Murawy Dobromierskie”. W krajobrazie Parku dominuje Pasmo Przedborsko – Małogoskie. Bogata fauna i flora Przedborskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że niektóre obszary objęte są specyficznymi formami ochrony środowiska.

Kolejnym punktem wyjazdu szkoleniowego było zwiedzanie Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”. Centrum jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego oraz Fundacji Rozwoju Karate Tradycyjnego. Obiekt ten jest zrealizowany zgodnie z kanonami architektury japońskiej w polskim krajobrazie. Dojo jest ośrodkiem przeznaczonym do specjalistycznego treningu dalekowschodnich sztuk i sportów walki. Wycieczkę zakończyliśmy w pobliskiej Żeleźnicy, miejscu tragicznego wypadku króla Kazimierza Wielkiego.