Warsztaty literacko - plastyczne oraz spotkanie autorskie z pisarką Moniką Sawicką

logosaw

24 maja 2017 r. Biblioteka Publiczna we Włoszczowie zorganizowała spotkanie autorskie z Moniką Sawicką - pisarką i dziennikarką z Łodzi. Pisarka spędziła z czytelnikami cały dzień.

Najpierw spotkała się z 50 uczniami z klas trzecich ze szkoły podstawowej nr 1 i nr 2, z którymi rozmawiała o swojej książce dla dzieci „O Kajtku Szczęściarzu”. Autorka opowiadała, na czym polega praca pisarki, jak powstają książki i co jest ich inspiracją. W czasie rozmowy pisarka przedstawiła najmłodszym postać z jej książki - Kajtka Szczęściarza - dzielnego i mądrego pieska. Spotkanie miało również charakter edukacyjny, była to nauka o tym, jak i dlaczego należy opiekować się zwierzątkami i rodzeństwem. Dzieci miały możliwość zakupu książeczki oraz niepowtarzalną okazję na zdobycie autografu.

Następnie pani Monika prowadziła warsztaty plastyczno-literackie dla 24 osobowej grupy uczniów z klas IV-VI z włoszczowskich szkół podstawowych. „Jeżeli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać” słowa Walta Disneya były mottem warsztatów, podczas których uczniowie tworzyli własną „Książkę marzeń”. Do dyspozycji mieli materiały plastyczne oraz czasopisma o tematyce kulinarnej, sportowej, przyrodniczej itp. Pod czujnym okiem pani Moniki Sawickiej wykonały książkę, która miała odzwierciedlać ich plany i życzenia na przyszłość. Każdą pracę Pani Monika obejrzała i omówiła z uczniami. „Książki marzeń” zostały w bibliotece, by po kilku latach ich twórcy mogli przyjść i skonfrontować swoje obecne marzenia z poprzednimi i być może uzupełnić puste strony o nowe marzenia.

Tematem spotkania z gimnazjalistami była miłość i emocje. Podczas spotkania autorka opowiadała o uczuciach i emocjach, które dominują w jej twórczości. Nie ukrywa, iż swoje doświadczenia życiowe zawarła w wielu swoich książkach. Spotkanie autorskie nie przebiegało jednak pod szyldem typowego posiedzenia przy książce. Gimnazjaliści otrzymali interesujący wykład czy raczej punkt widzenia pisarki na temat życia i miłości, która jest siłą napędową i działa jak narkotyk. Spotkanie z autorką wywarło na wielu uczestnikach mnóstwo emocji.