Zbrodnia katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny – wykład pracownika IPN

logozbr

22 maja 2017 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie, Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Kielcach poprowadził dwa wykłady „Zbrodnia katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny” (o godzinie 13:00 dla młodzieży ponadgimnazjalnej i o godzinie 17:00 dla wszystkich zainteresowanych). Spotkania odbyły się w ramach cyklu „Historia dla każdego”.

Pan Jończyk przedstawił najważniejsze wydarzenia związane z ludobójstwem dokonanym na obywatelach polskich, głównie polskiej inteligencji: wysokich rangą żołnierzach, naukowcach, inżynierach, prawnikach, lekarzach, nauczycielach, leśnikach, urzędnikach państwowych, przedstawicielach wolnych zawodów i duchownych. Wiosną 1940 roku z rąk oficerów NKWD zamordowano prawie 22 tys. obywateli polskich – jeńców wojennych osadzonych w sowieckich obozach i więzieniach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy. Ofiary pogrzebano w masowych grobach m.in. w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni, Charkowie. Pierwsze zbiorowe groby ujawniono w 1943 roku w Katyniu. Uczestnicy spotkania mieli ponadto okazję zapoznać się z sylwetkami ofiar zbrodni katyńskiej pochodzącymi z terenów dawnego województwa kieleckiego, w jego granicach z 1939 roku (Jan Bernard Rejecki, Stanisław Przeradowski, Jan Blichiewicz, Jan Paweł Płoski, Leon Onyszkiewicz).