Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zbrodnia katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny – wykład pracownika IPN

logozbr

logozbr

 

22 maja 2017 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie, Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Kielcach poprowadził dwa wykłady „Zbrodnia katyńska na mieszkańcach Kielecczyzny” (o godzinie 13:00 dla młodzieży ponadgimnazjalnej i o godzinie 17:00 dla wszystkich zainteresowanych). Spotkania odbyły się w ramach cyklu „Historia dla każdego”.

Pan Jończyk przedstawił najważniejsze wydarzenia związane z ludobójstwem dokonanym na obywatelach polskich, głównie polskiej inteligencji: wysokich rangą żołnierzach, naukowcach, inżynierach, prawnikach, lekarzach, nauczycielach, leśnikach, urzędnikach państwowych, przedstawicielach wolnych zawodów i duchownych. Wiosną 1940 roku z rąk oficerów NKWD zamordowano prawie 22 tys. obywateli polskich – jeńców wojennych osadzonych w sowieckich obozach i więzieniach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy. Ofiary pogrzebano w masowych grobach m.in. w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni, Charkowie. Pierwsze zbiorowe groby ujawniono w 1943 roku w Katyniu. Uczestnicy spotkania mieli ponadto okazję zapoznać się z sylwetkami ofiar zbrodni katyńskiej pochodzącymi z terenów dawnego województwa kieleckiego, w jego granicach z 1939 roku (Jan Bernard Rejecki, Stanisław Przeradowski, Jan Blichiewicz, Jan Paweł Płoski, Leon Onyszkiewicz).

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk