Bezpieczny Internet

logo bezpi

W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość to coś więcej niż tylko wirusy komputerowe. To włamania na konta bankowe i profile w serwisach społecznościowych, oszustwa i wyłudzenia za pośrednictwem Internetu, wysyłanie niechcianych e-maili lub SMS-ów, przechwytujących dane osobowe, kradzież tożsamości oraz wiele innych nielegalnych działań, na które narażeni jesteśmy w trakcie korzystania z sieci.

Cyberprzestępstwa stanowią obecnie duże zagrożenie, szczególnie że coraz więcej osób korzysta z Internetu za pośrednictwem laptopów, tabletów i telefonów. Cyberprzestępstwa przybierają różne formy, ale zwykle można je podzielić na dwie kategorie: jednorazowe przestępstwa, np. instalacja wirusa, który wykrada dane osobowe; regularne przestępstwa, np. cybernękanie, wyłudzanie pieniędzy.

Jak się przed tym bronić? To główny temat spotkania, które odbyło się 10 maja 2017 roku w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie. Uczestnikami spotkania byli uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie z opiekunem – Edytą Ziobroń oraz seniorzy.

Zabezpieczenie się przed cyberprzestępstwami może być czasochłonne, ale warto ten czas poświęcić. Stosując się do zasad bezpiecznego przeglądania Internetu, np. unikając nieznanych plików i podejrzanych stron, nie klikając na linki w e-mailach od nieznajomych osób. Należy również ostrożnie obchodzić się z hasłami do logowania i danym osobowymi. Zabezpieczyć swój komputer skutecznym programem antywirusowym, zwracać uwagę na zabezpieczenia strony logując się na stronach banków, portali aukcyjnych, poczty elektronicznej.

Uzupełnieniem prelekcji była prezentacja multimedialna „Cyberprzestępczość i oszustwa bankowe – skala zagrożeń, najpopularniejsze metody oszustw”.