„Więzień nieba”- C.R.Zafon

logo dkk2003

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
DZIAŁA POD PATRONATEM INSTYTUTU KSIĄŻKI

W środę 26 kwietnia w filii bibliotecznej w Kurzelowie odbyło się kolejne spotkanie dkk. Tematem naszej dyskusji była książka C.R. Zafona pt: „Więzień nieba”.

„Więzień nieba” to kontynuacja cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Akcja powieści jest osadzona w XX w. – wiecznej Barcelonie. Młody Daniel Sempre oraz jego tajemniczy przyjaciel Fermin Romero de Torres wciąż wytrwale prowadzą księgarnię Sempre i Synowie, której sytuacja finansowa ciągle się pogarsza. Młodzi ludzie wiodą w miarę spokojne życie, usiłując utrzymać się z niskich dochodów. Pewnego dnia ich księgarnię odwiedza niespodziewany gość- znajomy Fermina z dawnych lat. Daniel ciekawy przeszłości swojego przyjaciela, a także kierujący się troską o niego- chcąc mu pomóc, rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

Książka ta to lektura pasjonująca i genialna sama w sobie. Mimo dużej dawki informacji politycznych i historycznych książkę czyta się szybko. Wciągneła ona nas błyskawicznie. Historia, która serwuje nam autor dostarcza wielu emocji i trzyma w napięciu. Nie brak jej również szczypty tajemniczości i zaskakujących wydarzeń. Utwór ten niesie ze sobą piękne, umiejętnie wplecione w fabułę, uniwersalne przesłanie. Opowiada o sile prawdziwej przyjaźni i miłości. O tym, do czego człowiek jest zdolny w imię miłości, czy też przyjaźni i do czego wartości te zobowiązują.

Dużym zaskoczeniem było dla nas zakończenie. Przyniosło ono ze sobą więcej pytań i wątpliwości niż konkretnych odpowiedzi.

Zachęcamy wszystkich do lektury Zafona i czekamy na dalsze losy Panów Sempre i wyjaśnienie niedokończonych wątków z nadzieją, że za jakiś czas odwiedzimy Barcelonę, Cmentarz Zapomnianych Książek oraz zagościć w księgarni Sempre i Synowie wraz z pozostałymi bohaterami.