Spotkanie autorskie z Mariuszem Zielke

logo zielka

25 kwietnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie gościł Mariusz Zielke. dziennikarz śledczy i gospodarczy, autor powieści kryminalnych „Wyrok”, „Sędzia”, „Człowiek, który musiał umrzeć”, „Twardzielka”, Formacja trójkąta”. O godz. 17.00 odbyło się spotkanie autorskie pisarza z czytelnikami. Uczestniczyło w nim około 60 osób.

W trakcie spotkania pisarz opowiadał o przekrętach, korupcji, dziennikarstwie, groźbach, śledztwach, samotnej walce w procesach i przełożeniu tego wszystkiego na sensacyjne książki. Mariusz Zielke jest znanym dziennikarzem śledczym, jak sam wyznał byłym, tropił bowiem pierwszorzędne afery gospodarcze, miał liczne sukcesy, otrzymywał najważniejsze nagrody. I okazało się, że po osiągnięciu prawdziwego sukcesu w fachu dziennikarza śledczego, został zwolniony z dużej gazety dlatego, że był skuteczny. Wówczas przeistoczył się w pisarza, i tę sytuację, te fakty, które znał, których nie mógł przedstawić na łamach prasy, opisał w formie bestselerowej powieści "Wyrok".

Na pytanie o poczucie zagrożenia, autor powiedział, że miał sytuacje, w której zastawał swój samochód z zapalonymi światłami i rozładowanym akumulatorem, że prosił rodzinę o zachowanie wielkiej ostrożności, spisywanie nr rejestracyjnych „dziwnie zachowującym się samochodom” itp., ale dodał, że "w Polsce zabicie dziennikarza to najgłupszy sposób" na pozbycie się problemu, bo to by tylko skierowało na sprawę uwagę opinii publicznej. Skuteczniejszym sposobem jest skompromitowanie, oskarżenie o korupcję. Dotykałem naprawdę wielkich przekrętów, wartych miliardy złotych - opowiadał Mariusz Zielke. Wspominał również o procesach, jakie wytaczano mu podczas pracy śledczej oraz o gigantycznych łapówkach, których nigdy nie przyjął. „Moi przeciwnicy rozpuszczali plotki na rynku, że te teksty pisał ktoś inny, a ja wziąłem za nie potężną łapówkę. Najpierw mówiono o milionie złotych, potem urosło to do miliona dolarów. Byłbym bogatym człowiekiem, gdyby to była prawda. Na szczęście wszystko co mam wartościowego, mam za kredyt i mogę udowodnić każdy grosz, który wydałem” .

Pisarz wielokrotnie poddawany był szantażom, groźbom. Nie przegrał także żadnego procesu sądowego. Ma jednak zakaz sądowy na wydanie jednej z książek „Dla niej wszystko”, która powinna ukazać się w październiku 2016r, niestety jej wydanie zostało zablokowane.

W swoich książkach, konsekwentnie obnaża słabości i patologie, wobec których państwo, a tym bardziej jego obywatele, pozostają bezradni.

To było wyjątkowo nieszablonowe i inspirujące spotkanie, które mogło odbyć się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dzięki środkom z Instytutu Książki oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Po jego zakończeniu ustawiła się do pisarza kolejka, nie tylko po książkę z autografem. Długo rozmawiano z pisarzem o tematach poruszanych w jego książkach.