Marcowe spotkanie DKK

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DZIAŁA POD PATRONATEM

INSTYTUTU KSIĄŻKI

logo dkk1204

Tematem marcowego spotkania DKK w Kurzelowie była książka Maryli Szymiczkowej pt: „Tajemnica Domu Helclów”. Na spotkanie przybyło 6 pań.

„Tajemnica domu Helclów” to książka, której autorami są Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Stworzyli oni duet powołując do życia pseudonim Maryli Szymiczkowej. Historia opowiadana w książce ma dwa wątki, z których pierwszy jest historią pewnego morderstwa popełnionego w domu Helclów, prowadzonym przez siostry szarytki, drugi zaś, opowiada o XIX-wiecznym Krakowie i kilku historycznych zdarzeniach. Główną bohaterką i osobą wiążącą oba wątki jest profesorowa Zofia Szczupaczyńska- mieszczka krakowska z dużymi aspiracjami, perfekcyjna i wymagająca pani domu oraz wielbicielka zagadek kryminalnych. Kiedy więc u Helclów dochodzi do tragicznych wydarzeń, pani Szczupaczyńska staje się częstym gościem owego domu, biorąc sobie za punkt honoru rozwiązanie zagadki morderstwa.

Zauroczyła nas galeria przewijających się przez powieść postaci, tych fikcyjnych i prawdziwych oraz historycznych, urzekł perfekcyjnie opisany Kraków z ulicami i kamienicami. W tle przewijają się nazwiska Matejki, Siemiradzkiego,, Asnyka, Sienkiewicza…. Plusem książki jest język , cudowne dialogi, słowna dyplomatyczna gra, zabarwiona finezyjną złośliwością i dyskretny humor. Największą zaletą powieści jest jednak klimat. Autorzy zadbali o to, abyśmy mogli dokładnie przyjrzeć temu miastu, poczuć jego atmosferę, poznać mentalność ludzi i zrozumieć tamtejszą rzeczywistość.

„Tajemnica domu Helclów” to lektura bardzo przyjemna, sprytnie balansująca między powieścią w stylu retro, literackim żartem i zabawą znanymi motywami, także uważamy że warto ją przeczytać.