Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawa „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”

logo wyst

logo wyst

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Józefa Piłsudskiego. Uczczenie marszałka Piłsudskiego ma związek w przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin – jak zaznaczono w uchwale – „niezłomnego bojownika o wolność i niezawiłość Polaków”. Z tej okazji Biblioteka przygotowała wystawę „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”, którą można oglądać w Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej od 10 kwietnia do 30 listopada 2017 roku (we wtorki i czwartki po wcześniejszym uzgodnieniu z Biblioteką). Wystawa „Chłopcy malowani” oparta jest na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnień piłsudczyków.

10 kwietnia br. uroczystego otwarcia wystawy dokonała Anna Adamczyk – dyrektor Biblioteki Publicznej we Włoszczowie. W imprezie uczestniczyli m.in. zastępca burmistrza Sławomir Owczarek, zaproszeni goście: zaprzyjaźnieni czytelnicy, uczniowie z ZPO nr 1 we Włoszczowie z opiekunami – Małgorzatą Skoczek i Pawłem Grzybczykiem oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Seceminie z opiekunem – Ewą Macherską.

Część artystyczną (poezja i proza Legionów Polskich) przygotowali uczniowie klasy VI „d” ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Włoszczowie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Skoczek. Piosenki legionowe zaśpiewał chór z Gimnazjum z ZPO nr 1 we Włoszczowie pod kierunkiem Pana Pawła Grzybczyka.

W wystawie wykorzystano wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka-Osińskiego – żołnierza Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz 1 Pułku Ułanów Władysława Beliny-Prażmowskiego, spisane przez Witolda Dąbkowskiego w książce „Ze wspomnień Legionisty i Piłsudczyka (1905- 1939)”, Pamiętniki Władysława Kownasa – żołnierza I Brygady Legionów, zawarte w książce Marka Arpada Kowalskiego „Na stos”, utwory poetyckie żołnierzy Legionów Polskich, fragmenty słowa wstępnego Izy Moszczeńskiej do zbioru „Dla Ciebie, Polsko!” wydanego w 1915 roku, zdjęcia z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Scenariusz wystawy: Justyna Polakowska

Opracowanie graficzne: Ewa Gołda

Realizacja: WystawyPolakowska.pl

Wystawę uzupełniono literaturą dotyczącą pieśni patriotycznych i sylwetki Józefa Piłsudskiego ze zbiorów Biblioteki.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk