Wystawa „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”

logo wyst

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Józefa Piłsudskiego. Uczczenie marszałka Piłsudskiego ma związek w przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin – jak zaznaczono w uchwale – „niezłomnego bojownika o wolność i niezawiłość Polaków”. Z tej okazji Biblioteka przygotowała wystawę „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”, którą można oglądać w Izbie Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej od 10 kwietnia do 30 listopada 2017 roku (we wtorki i czwartki po wcześniejszym uzgodnieniu z Biblioteką). Wystawa „Chłopcy malowani” oparta jest na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnień piłsudczyków.

10 kwietnia br. uroczystego otwarcia wystawy dokonała Anna Adamczyk – dyrektor Biblioteki Publicznej we Włoszczowie. W imprezie uczestniczyli m.in. zastępca burmistrza Sławomir Owczarek, zaproszeni goście: zaprzyjaźnieni czytelnicy, uczniowie z ZPO nr 1 we Włoszczowie z opiekunami – Małgorzatą Skoczek i Pawłem Grzybczykiem oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Seceminie z opiekunem – Ewą Macherską.

Część artystyczną (poezja i proza Legionów Polskich) przygotowali uczniowie klasy VI „d” ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Włoszczowie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Skoczek. Piosenki legionowe zaśpiewał chór z Gimnazjum z ZPO nr 1 we Włoszczowie pod kierunkiem Pana Pawła Grzybczyka.

W wystawie wykorzystano wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka-Osińskiego – żołnierza Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz 1 Pułku Ułanów Władysława Beliny-Prażmowskiego, spisane przez Witolda Dąbkowskiego w książce „Ze wspomnień Legionisty i Piłsudczyka (1905- 1939)”, Pamiętniki Władysława Kownasa – żołnierza I Brygady Legionów, zawarte w książce Marka Arpada Kowalskiego „Na stos”, utwory poetyckie żołnierzy Legionów Polskich, fragmenty słowa wstępnego Izy Moszczeńskiej do zbioru „Dla Ciebie, Polsko!” wydanego w 1915 roku, zdjęcia z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Scenariusz wystawy: Justyna Polakowska

Opracowanie graficzne: Ewa Gołda

Realizacja: WystawyPolakowska.pl

Wystawę uzupełniono literaturą dotyczącą pieśni patriotycznych i sylwetki Józefa Piłsudskiego ze zbiorów Biblioteki.