,, O wróbelku Elemelku – jak pomagamy ptakom przetrwać zimę”

26 lutego 2015r. bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Koniecznie po raz drugi podczas ferii odwiedziła przedszkolaki. Tego dnia odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu "Mroźna zima wokół nas, więc na ferie przyszedł czas!”.

Głównym celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom konieczności dokarmiania ptaków w okresie zimy oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych książką Hanny Łochockiej ,,O wróbelku Elemelku”. Dzieci obserwując ptaki na ilustracjach przyniesionych przez bibliotekarkę, tworzyły  skojarzenia cech wyglądu  z  nazwą  gatunku. Bibliotekarka czytała opisy gatunków ptaków, natomiast dzieci rozpoznawały  poszczególne gatunki na obrazku. Przedszkolaki dowiedziały się również , które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które zostają na zimę w Polsce. Wiedzą, do czego służy karmnik oraz czym dokarmiamy skrzydlatych przyjaciół.
W trakcie zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych, podczas których przedszkolaki naśladowały ruchy ptaków. Sprawdzały również swoje umiejętności oddechowe dmuchając na piórko tak, żeby jak najdłużej utrzymało się w powietrzu.
     Mali uczestnicy zajęć po wysłuchaniu opowiadania  „O zziębniętym  Elemelku pustym brzuszku i rondelku” rozmawiali z bibliotekarką o problemie jaki miał bohater oraz o tym kto udzielił mu pomocy. Podsumowaniem  tej rozmowy była praca plastyczna.