Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzień Bezpiecznego Internetu w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie

Tematem przewodnim tegorocznego międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego 5 lutego, były prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania zostały zrealizowane pod hasłem „Serfuję. Respektuję”. Biblioteka Publiczna we Włoszczowie również włączyła się w promowanie kampanii dotyczącej DBI.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, Minister Edukacji Narodowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Podczas tegorocznych obchodów DBI chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

W Bibliotece Publicznej we Włoszczowie zostały przeprowadzone następujące działania w ramach tegorocznego DBI:

1. Przygotowano wystawkę tematyczną na holu promującą DBI pod hasłem „Serfuję. Respektuję” (koniec stycznia – luty).

2. Przeprowadzono warsztaty komputerowe dla seniorów, na których zostali zapoznani z Zasadami Bezpiecznego Korzystania z Internetu oraz prawami i obowiązkami cyfrowego obywatela (30 stycznia ).

3. Odbyły się zajęcia edukacyjne „Zabawa z Neciem w Internecie” z przedszkolakami, poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników Internetu (19 luty).

4. Zorganizowano sobotnie spotkanie z dziećmi „Mój przyjaciel Necio”, dotyczące bezpieczeństwa w sieci, na podstawie wybranego scenariusza edukacyjnego (23 luty).

5. Odbyły się zajęcia edukacyjne „Bezpieczny Internet” z dziećmi przedszkolnymi, dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, na przykładzie kreskówek „Owce w sieci(1 marca).

Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2013 publikowane są w serwisie www.dbi.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Dzieci znajdą też informacje o DBI w serwisie www.sieciaki.pl.

 

Wszelkie działania i spotkania przeprowadzone w związku z DBI mogły być realizowane dzięki przystąpieniu biblioteki do Programu „Orange dla bibliotek” Fundacji Orange, od której otrzymujemy dotację na opłaty abonamentu internetowego.

Wyszukiwarka

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 9.00 - 17.00
Środa 9.00 - 17.00
Czwartek
9.00 - 17.00
Piątek 8.00 - 16.00
Sobota       8.00 - 13.00
 (1 i 3 sobota miesiąca)

Katalog On-line

Internetowy Katalog Książek

 

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie

libra logo pion

Biblioteka Publiczna
we Włoszczowie realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Włoszczowskiego.

RODO5

bip

facebook logo.png

herbw

biblioteka narodowa

MKiDN

WMZW

Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

dkk